reklama
reklama

Miasto zmarnowało prawie ćwierć miliona złotych w Parku Miliona Świateł? Te liczby szokują

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Karolina Filarczyk, Łódź Cała Naprzód

Miasto zmarnowało prawie ćwierć miliona złotych w Parku Miliona Świateł? Te liczby szokują - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
4
zdjęć

Miasto zmarnowało prawie ćwierć miliona złotych w Parku Miliona Świateł? Te liczby szokują | foto Karolina Filarczyk, Łódź Cała Naprzód

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości ŁódźMiało być ekologicznie, rodzinnie i przede wszystkim oszczędnie. Statystyki opublikowane przez łódzkich społeczników, pokazują, że tego ostatniego zdecydowanie zabrakło. Ile straciło miasto na organizacji wydarzenia w parku Źródliska?
reklama

Wyjątkowe pokazy światełek i barwne, rozświetlone korytarze to atrakcje, które przykuwają uwagę nie tylko dzieci, ale i całych rodzin. W stolicy "Królewski Ogród Światła" organizowany jest od ponad 10 lat, a od niedawna mamy w Łodzi jego odpowiednik. Park Miliona Świateł pojawił się w naszym mieście w 2021 roku. 

Od początku wywołał on sporą dyskusję na temat tego, czy takie atrakcje powinny być robione w publicznych parkach, co z miejscami parkingowymi i czy bilety nie są zbyt drogie?

- Organizacja tego typu wydarzeń w publicznych parkach, w dodatku zabytkowych, jak to ma miejsce w przypadku parku "Źródliska", jest kwestią co najmniej kontrowersyjną. Widziałam komentarze mówiące, że park nie jest właściwie sprzątany i wystawa szkodzi zieleni. Moim zdaniem to nie jest odpowiednie miejsce na tego typu wydarzenie

reklama

- mówi dla portalu TuLodz.pl, Martyna Urbańczyk, członkini stowarzyszenie Łódź Cała Naprzód.

Na każde z tych pytań, zarówno firma, która odpowiada za przygotowanie imprezy, jak i miasto znaleźli odpowiedź. Park to idealne miejsce na spacer, a zdrowie jest ważne. Miejsc parkingowych nie przewidziano, ale nie było to koniecznie, ponieważ dojazd do parku jest możliwy sprawną i szybką komunikacją miejską. A ceny biletów nie odstraszyły odwiedzających, a świadczyły o tym długie kolejki rodzin z dziećmi.

- Łódź potrzebuje nowych, unikalnych atrakcji zimowych. Długie kolejki chętnych czekających, by zobaczyć na własne oczy wystawę świetlną oznaczają jedno – trafiliśmy w dziesiątkę. Magia miliona świateł w połączeniu z dobrze znaną i lubianą tematyką Alicji w Krainie Czarów sprawiła, że nasze miasto w zimowe miesiące stało się jeszcze bardziej atrakcyjne dla turystów. Do mediów społecznościowych trafiły tysiące zdjęć. To coś bezcennego dla Łodzi 

reklama

- mówił podczas podsumowania pierwszego roku atrakcji, Piotr Kurzawa, ówczesny zastępca dyrektora Łódzkiego Centrum Wydarzeń.

Pierwsza edycja Parku Miliona Świateł w Łodzi zakończyła się wynikiem 120 tysiącami odwiedzających, a do kasy miasta wpadło około 100 tysięcy złotych. Jak było w poprzednim roku?

Park Miliona Świateł w Łodzi – jakie zyski, jakie straty?

O sprawie kosztów, które są naprawdę spore, poinformowała łódzka organizacja społeczna Łódź Cała Naprzód. Jak dowiadujemy się z umowy, do której dotarła Martyna Urbańczyk, miasto otrzymuje 19% przychodu, a firma prywatna pozostałe 81%.

Z podanych statystyk, tylko za sezon 2022/23, wynika, że miasto jest stratne niemal ćwierć miliona złotych.

reklama

- W 2021 kiedy wystawa ruszała, Łódzkie Centrum Wydarzeń zapewniało, że atrakcja na siebie zarobi, a miasto nie będzie ponosić kosztów, bo wydatki zbilansują się z zyskami. W tym roku widzimy, że zarabia głównie prywatna firma, która jest właścicielem obiektów, a miasto do tego jeszcze dopłaca. Moim zdaniem poddaje to w wątpliwość czy w ŁCW podejmuje się przemyślane decyzje finansowe

- mówi dla portalu TuLodz.pl, Martyna Urbańczyk, członkini stowarzyszenie Łódź Cała Naprzód.

Te liczby naprawdę mogą zdziwić. Zarówno w sezonie 2021/22, jak i 2022/23 przewidywano, że sprzeda się 250 tysięcy biletów. Oczekiwania to prawie 1/3 mieszkańców Łodzi, de facto nie było nawet połowy z tej liczby.

reklama

Z przedstawionego przez stowarzyszenie bilansu wynika, że miasto dołożyło do imprezy 235 875 zł. Pomysłów, na co można było wydać te pieniądze, jest znacznie więcej.

- Pieniędzy w mieście brakuje tak naprawdę wszędzie, ale jeżeli miałabym wybierać to w pierwszej kolejności zamiast na wystawę przeznaczyłabym te środki na inwestycję w ludzi, czyli podwyżki dla pracowników miejskich instytucji kultury albo MOPS

- dodaje.

W sezonie 21/22 sprzedano 79 814 biletów, a w sezonie 22/23 o 35% mniej, 51 856. 

Trzy lata Parku Miliona Świateł w parku Źródliska w Łodzi

Wśród komentujących pojawiło się zdziwienie, że jedną atrakcję zaplanowano na wiele lat.

- Ciekawe, że zaplanowano trzy razy tę samą wystawę, na kolejne lata. Trudno żeby się sprzedawała co roku tak samo

- skomentował sprawę Bartłomiej Dyba – Bojarski, radny Polski 2050 Szymona Hołowni.

- Ograniczanie zysków i maksymalizacja strat, model biznesowy UMŁ w pigułce

- napisał Hubert Leśniak, stowarzyszenie Łódź Cała Naprzód.

Pod koniec 2023 roku, Park Miliona Świateł, zgodnie z tym co ustalono w umowie, ponownie powróci do naszego miasta. O stanowisko w sprawie zapytaliśmy także biuro Łódzkiego Centrum Wydarzeń, do momentu publikacji materiału nie dostaliśmy odpowiedzi. Jakie będą zyski i straty z przyszłego sezonu?

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama