reklama
reklama

Mieszkańcy Łodzi mają dość zaniedbanych trawników. Wzięli sprawy w swoje ręce [zdjęcia]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Z okazji Dnia Ziemi grupa łodzian postanowiła zwrócić uwagę na poważny problem, z jakim boryka się nie tylko Łódź, ale niemal każde miasto w Polsce. Mowa o zaniedbanych trawnikach, które oprócz funkcji estetycznej, powinny także chronić nas przed powodziami.
reklama

Zaniedbane trawniki w Łodzi. To jedna z przyczyn powodzi przy ulewnych deszczach

- Chcemy pokazać, że każdy z nas, każdy z mieszkańców Łodzi, może realizować tak zwany zrównoważony rozwój. Niestety urządzona zieleń w naszym kraju nie spełnia wszystkich tych funkcji, które powinna i może spełniać - mówi Jan Bocian, prezes firmy Postlab.

!reklama!

Trawniki w przestrzeni miejskiej powinny spełniać nie tylko funkcję estetyczną, ale także także te, zawarte w stwierdzeniu „ekosystemowe usługi”. 

- Dobrze zaprojektowany i wykonany trawnik może nie tylko cieszyć oko, ale przede wszystkim powinien spełniać funkcję retencyjną wód opadowych. Przecież nie raz doświadczyliśmy wielkich powodzi w różnych miejscach na terenie Łodzi - dodaje Bocian.

Polecamy: Jest praca dla łodzian! Ruszyła rekrutacja do pracy w TME, jednej z największych firm w Łodzi

Łódź. Zawody w Rekonstrukcji Trawnika z okazji Dnia Ziemi

Aby zwrócić uwagę władz i mieszkańców Łodzi na problem źle zagospodarowanych trawników, grupa łodzian postanowiła uczcić Dzień Ziemi w nietypowy sposób. Zorganizowali oni pierwsze Zawody w Rekonstrukcji Trawnika.

- Działanie, które podjęliśmy, ma na celu udowodnienie, że małymi działaniami, realizując taki demonstracyjny trawnik, w formule zabawy, można przyczynić się do poprawy jakości życia w mieście - tłumaczy Jan Bocian.

- Pragniemy zasugerować mieszkańcom, że trawniki w Łodzi i w całym kraju, nie spełniają roli zbiorników retencyjnych, co zresztą widać w naszym mieście w momencie, kiedy panują duże ulewy. Wraz z wodą z trawników spływają liście i ziemia. To wszystko znajduje się najpierw na chodnikach, a potem na ulicy, co skutkuje olbrzymimi zanieczyszczeniami - alarmuje architekt, Konrad Karmański. -  Chcemy pokazać, jak prostymi rozwiązaniami można temu przeciwdziałać.

Choć brzmi to niewiarygodnie, to bardziej umiejętne zagospodarowanie trawników w Łodzi i zadbanie o nie, może wydatnie przyczynić się do poprawy warunków życia w mieście.

- Piasek wypłukany z trawników trafia na chodnik, a dalej na ulice. Przejeżdżające samochody podnoszą ten cały pył i kurz, którym codziennie oddychamy - wyjaśnia Bocian. 

Na miejsce zawodów wytypowano trawnik wzdłuż ulicy Północnej i torowiska krańcówki tramwajowej przy Przystanku Architektura (ul. Północna 12). Każdy może ocenić efekt prac i przystąpić do Społecznego Komitetu Opieki nad Zrekonstruowanym Trawnikiem – zapisy w biurze Łódzkiej Okręgowej Izby Architektów. 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama