Reklama

Reklama

Mieszkańcy Wzniesień Łódzkich chcą odłączyć się od Łodzi. Wolą należeć do Strykowa

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Sprzeciw Mieszkańców Wzniesień Łódzkich - Facebook/ Joanna Mk

Mieszkańcy Wzniesień Łódzkich chcą odłączyć się od Łodzi. Wolą należeć do Strykowa - Zdjęcie główne

Mieszkańcy Wzniesień Łódzkich w 2021 roku protestowali przeciwko zmianom w planach zagospodarowania przestrzennego | foto Sprzeciw Mieszkańców Wzniesień Łódzkich - Facebook/ Joanna Mk

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Mieszkańcy Wzniesień Łódzkich chcą, by teren, na którym mieszkają, powrócił do Strykowa. Tak było przed 1988 rokiem. - Urząd Miasta Łodzi w ogóle się nami nie interesuje, nie ma tutaj odpowiedniej infrastruktury, nie ma nawet połączenia autobusowego z resztą miasta. Do tego w ubiegłym roku na skutek decyzji radnych nasze działki straciły na wartości. Historycznie jesteśmy związani z gminą Stryków - mówi Adam Borkowski, prezes Stowarzyszenia Mieszkańców Wzniesień Łódzkich.

Reklama

Problemy mieszkańców Wzniesień Łódzkich. Chcą należeć do Strykowa

Temat wywołał do tablicy łódzki radny miejski Bartłomiej Dyba-Bojarski. Nie tak dawno złożył interpelację, w której zapytał, czy gmina Stryków odzywała się do magistratu w sprawie odłączenia terenów osiedla Wzniesień Łódzkich i jego przyłączenia do Strykowa. Poprosił również o kopię korespondencji.

Wynika z niej, że jeszcze w grudniu 2021 roku burmistrz Strykowa Witold Kosmowski zadał 9 szczegółowych pytań, dotyczących m.in. infrastruktury drogowej, oświetlenia czy wodociągów. Pytał także o liczbę ludności osiedla, edukację. Wiadomo bowiem, że w przypadku przyłączenie osiedla do gminy, nie zmieniają się wyłącznie granice. To znacznie bardziej skomplikowana procedura. Samorząd musi przejąć przecież wodociąg, oświetlenie, kanalizację.

Odpowiedź łódzkiego magistratu była znacznie krótsza niż pytania. Zdaniem urzędników tematu nie ma, bo mieszkańcy nie wystąpili do UMŁ z podobną inicjatywą.

"Wniosek o przeprowadzenie takich konsultacji nie wpłynął do Urzędu Miasta Łodzi, wobec powyższego w chwili obecnej nie jest analizowana możliwość odłączenia wskazanego w Pana piśmie terenu od Gminy Łódź i przyłączenia go do Gminy Stryków" - odpisał burmistrzowi Strykowa 4 lutego 2022 Wojciech Rosicki, sekretarz miasta Łodzi.

Łodzianie czekają na konsultacje

Tymczasem temat jest. W strykowskim urzędzie czekają na efekt korespondencji pomiędzy miastem a mieszkańcami.

- 17 maja tego roku złożyliśmy pismo, w którym poprosiliśmy UMŁ o rozpoczęcie procedury odłączenia osiedla od miasta - mówi Adam Borkowski, prezes Stowarzyszenia Mieszkańców Wzniesień Łódzkich. - Mamy koniec wakacji, a odpowiedzi brak. Ale to nie jest tak, że temat i inicjatywa upadły. Dlaczego chcemy się odłączyć od Łodzi? Historycznie jesteśmy związani z gminą Stryków. Tak było przed 1988 rokiem. Na podstawie decyzji partyjnej przyłączono nas do Łodzi, bo ktoś stwierdził, że Łódź musi mieć 1,5 mln mieszkańców. To była sztuczna decyzja. Długo dojrzewaliśmy do decyzji o powrocie.

Czarę goryczy przelała decyzja Rady Miejskiej w Łodzi. Jesienią ubiegłego roku zmieniono plany zagospodarowania przestrzennego dla osiedla. Spowodowały one, że działki budowlane przekształcono w rolne. 

- Nie możemy w tej chwili rozbudowywać naszych domów. Jeden z naszych sąsiadów chciał pobudować wnukowi dom na swojej działce, ale nie może.  Nasze nieruchomości straciły na wartości - dodaje Borkowski i dodaje, że problemów na linii mieszkańcy Wzniesień Łódzkich - magistrat jest znacznie więcej.

- Chcemy odejścia, bo nie mamy żadnego wsparcia ze strony urzędu. Nie mamy połączenia autobusowego, są problemy z chodnikami, drogami. Na innych osiedlach się coś dzieje, miejskie instytucje organizują eventy dla mieszkańców. My organizujemy się sami - dodaje prezes SMWŁ.

Borkowski podaje, że na 1300 dorosłych mieszkańców osiedla Wzniesień Łódzkich 90 % chce odłączenia do Łodzi i powrotu do Strykowa. 

Mieszkańcy w tej chwili czują się zbywani przez łódzki urząd, ale nie zamierzają rezygnować.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy