Reklama

Reklama

Protest mieszkańców Harcerskiej na Dołach trwa. „Straciliśmy szkołę, ale staramy się o odzyskanie terenu”

Opublikowano: wt, 17 maj 2022 21:01
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Spór pomiędzy mieszkańcami osiedla Doły-Marysińska, a władzami miasta trwa już prawie od roku. Mieszkańcy najpierw protestowali przeciwko wyburzaniu szkoły, teraz walczą o odzyskanie terenu po zburzonym budynku.

Mieszkańcy Dołów protestowali przeciw sprzedaży budynku oświaty przy ul. Harcerskiej 8/10 w Łodzi

Ciągnący się od roku spór dotyczy dawnego gimnazjum przy ul. Harcerskiej w Łodzi na Osiedlu Doły - Marysińska. 5 sierpnia 2021 r. mieszkańcy osiedla złożyli pismo do prezydent miasta Hanny Zdanowskiej, w którym wyrazili sprzeciw wobec wyburzenia budynku szkoły i postawienia w jego miejscu bloków mieszkalnych. 

- W związku z planowaną inwestycją na ul. Harcerskiej 8/10 (działka 200/6 w obr. B-50) wyrażamy swój ogromny sprzeciw przeciwko tak intensywnej zabudowie tego terenu. Działka ta była sprzedana w maju tego roku bez MPZP. Deweloper kierując się wyłącznie chęcią zysku wystąpił o warunki zabudowy na kompleks 8 bloków o wysokości 4-11 pięter – przeczytamy we fragmencie listu z roku 2021.

Budynek szkoły razem z boiskiem, drzewami i ładem przestrzennym został sprzedany deweloperowi, który zamierza postawić tam bloki mieszkalne. Mieszkańcy osiedla tłumaczą, że szkoła wciąż jest potrzebna mieszkańcom, ze względu na wymianę pokoleniową, a budynek powinien służyć oświacie. Inwestycja będzie wiązała się także z użyciem ciężkiego sprzętu, który może zagrażać stojącym już budynkom mieszkalnym. Koniecznością będzie także wycinka kilkudziesięciu drzew. Dodatkowo ulica jest wąska i jednokierunkowa. Jak wskazują mieszkańcy – już teraz jest przepełniona samochodami. Kolejnym problemem jest także duża odległość do innych szkół, w których i tak wprowadzono system zmianowy.

- Po zamknięciu Gimnazjum nr 10 nikt nie opiekował się terenem. Stopniowo zarastał, bujną roślinnością, ale też coraz bardziej obfitował w zwykłe śmieci. My, mieszkańcy nie mogliśmy nadziwić się temu marnotrawstwu, zwłaszcza, że budynek był zadbany, sukcesywnie remontowany wewnątrz. Dochodziły nas słuchy, że zostanie przejęty przez pobliskie technikum, albo szkołę podst. z Emilii Plater. Niestety nie doszło do tego. Tymczasem okazuje się, że miasto bez konsultacji z mieszkańcami osiedla sprzedało budynek wraz z ziemią, która do niego należała. O zgrozo, nie ma już służyć dzieciom, ani młodzieży, ma zaś przynieść dochód developerowi, który zamierza zburzyć szkołę i postawić szereg "mieszkaniówek" – przeczytamy w liście mieszkanki osiedla, udostępnionym na stronie protestu.

Pomimo zagorzałych protestów mieszkańców, 8 grudnia 2021 r. rozpoczęła się rozbiórka budynku.

Mieszkańcy Dołów nie poddają się w walce – chcą odzyskać teren po zburzonej szkole

- Straciliśmy szkołę, ale staramy się o odzyskanie terenu, aby służył społeczności […]  – napisali na facebookowej stronie przedstawiciele protestu.

Mieszkańcy osiedla zwrócili także uwagę na fakt, że budynek zamiast zostać przeznaczony na cele społeczne lub oświatowe (mieszkańcy wymieniają m.in. szkołę, przedszkole, centrum seniora) - został sprzedany deweloperowi. W obecnej sytuacji społeczno-politycznej, budynek mógłby według mieszkańców - służyć celom charytatywnym, gdyby tylko nie został zburzony.

Protestujący poinformowali także, że mają wiele zastrzeżeń do wydanych warunków zabudowy – odwołali się zatem do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Inicjatywa nie przyniosła jednak oczekiwanego efektu, więc skarga została złożona także do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Przedstawiciele protestujących zmuszeni są także na organizowanie zbiórek, w celu pokrycia kosztów obsługi protestu - prawników, ekspertyz, opłat pocztowych pism do urzędów. Już do grudnia 2021 roku mieszkańcy wysłali 40 pism skierowanych do władz miasta (na tamten moment mieli otrzymać jedynie pięć pism zwrotnych).

Obecnie przy ulicy Harcerskiej 8/10 nie trwają prace deweloperskie, a mieszkańcy zapowiadają protesty i blokady, jeśli nowy właściciel rozpocznie budowę.

Myślicie, że mieszkańcy mają szanse zrealizować swój cel? Dajcie znać w komentarzach.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy