Reklama

Reklama

Minimalne wynagrodzenie 2020. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie, będzie rekordowy wzrost

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Minimalne wynagrodzenie 2020. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie, będzie rekordowy wzrost - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2020 roku wyniesie 2600 zł, a godzinowa stawka nie będzie niższa niż 17 zł – zdecydowała we wtorek Rada Ministrów. Rząd zapowiada, że do końca 2023 r. minimalna płaca osiągnie poziom 4000 zł.

Reklama

Przyjęte we wtorek przez Radę Ministrów rozporządzenie w sprawie płacy minimalnej oznacza 350 zł więcej w portfelach osób, które zarabiają najmniej. Obecnie najniższe wynagrodzenie w Polsce wynosi 2250 zł, zatem decyzja rządu o zwiększeniu minimalnego wynagrodzenia skutkuje wzrostem o 15,6 proc. Od 2015 r. do chwili obecnej wynagrodzenie minimalne zostało podniesione o kwotę 850 zł.

— Kancelaria Premiera (@PremierRP) September 10, 2019

- Podniesienie minimalnego wynagrodzenia do 2600 zł oraz minimalnej stawki godzinowej do 17 zł to absolutnie rekordowa podwyżka. Pensja minimalna wzrośnie tym samym o 350 zł, czyli 15,6 proc., a stawka godzinowa o 2,30 zł w porównaniu z rokiem poprzednim. Pragnę podkreślić, że jest to odpowiednio o 254,40 zł i 1,70 zł więcej od ustawowego minimum. Od 2015 roku minimalne wynagrodzenie wzrośnie aż o 850 złotych - stwierdziła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa.

Początkowo rząd zakładał ustalenie płacy minimalnej na poziomie 2450 zł, przy stawce godzinowej 16 zł, ale ostatecznie zdecydowano o podniesieniu tych kwot, jak motywowali przedstawiciele MF i premier, ze względu na dobrą koniunkturę.

- Polacy chcą i powinni zarabiać więcej. Podniesienie płacy minimalnej do 2600 zł pozytywnie wpłynie na sytuację finansową gospodarstw domowych – mówi minister Bożena Borys-Szopa.

Wcześniej projekt zmian był dyskutowany na forum Rady Dialogu Społecznego, ale ponieważ nie udało się tą drogą wypracować konsensusu, wysokość minimalnej pensji Rada Ministrów wprowadziła w formie rozporządzenia.

Z wysokością minimalnej pensji jest powiązana stawka godzinowa, którą Rada Ministrów ustaliła na poziomie nie niższym niż 17 złotych. Obecnie minimalna stawka godzinowa wynosi 14,70 zł.

— Kancelaria Premiera (@PremierRP) September 10, 2019

Jak prognozuje Ministerstwo Finansów, przeciętne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej w roku 2020 wyniesie 5227 zł, co także oznacza wzrost o 6 proc. w stosunku do przeciętnej pensji w 2019 roku.

Od 2020 roku wejdą również w życie przepisy rozszerzające katalog składników wynagrodzenia. Od stycznia przyszłego roku elementem minimalnego wynagrodzenia nie będzie już dodatek za staż pracy, co oznacza również korzyść na rzecz pracownika.

- W przypadku wieloletnich pracowników, zarabiających najmniej, będzie to realna podwyżka wynagrodzenia, a dodatek stażowy w końcu zacznie pełnić swoją rolę motywacyjną i będzie formą docenienia doświadczenia takiego pracownika – tłumaczy minister Bożena Borys-Szopa.

Ponadto, w minioną sobotę na konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Lublinie politycy zapowiedzieli, że pensja minimalna wzrośnie do końca 2020 r. do kwoty 3000 zł, zaś z końcem 2023 r. osiągnie poziom 4000 zł.

Źródło: gov.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy