Reklama

Reklama

Na kogo głosować? To narzędzie może pomóc w decyzji

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Na kogo głosować? To narzędzie może pomóc w decyzji - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź To już ostatnie dni kampanii wyborczej w tegorocznych wyborach parlamentarnych. Przez kilka tygodni politycy na różne sposoby starali się przekonać do siebie Polaków. Argumenty pojawiające się w tym czasie w debacie publicznej nie zawsze były na tyle merytoryczne, by dostarczyć wyborcom odpowiedzi, na kogo ostatecznie zagłosować, by spełnił moje oczekiwania?

Reklama

Przyznajmy szczerze, że mało kto ma czas i tyle własnej determinacji, by zapoznać się z programami komitetów wyborczych i indywidualnymi priorytetami poszczególnych kandydatów. Przez ostatnie tygodnie wielu polityków ubiegających się o mandaty posłów i senatorów z regionu łódzkiego prezentowało się w TuŁódź.pl. Rozmowy z nimi w ramach programu „W 10 minut” są dostępne tutaj.

Dobrze byłoby przygotować sobie zestawienie najważniejszych spraw z punktu widzenia nas samych, społeczności, w których żyjemy, ale i szerzej uwzględniających szeroko rozumiany interes Polski, by skonfrontować je z założeniami komitetów i na tej podstawie zagłosować w niedzielę 13 października. Oczywiście mało kto to robi i ostatecznie najczęściej głosujemy na „jedynki”, kierując się nierzadko sympatiami i antypatiami, nieraz tylko populistycznymi sloganami albo działając pod wpływem emocji, które w tych ostatnich dniach kampanii są podgrzewane do zenitu. Nie dobrze, jeśli nasz głos byłby jedynie wypadkową wymienionych wyżej czynników.

Naprzeciw dylematowi wyborców wychodzi kolejny raz Centrum Edukacji Obywatelskiej – organizacja pozarządowa, która na stronie www.latarnikwyborczy.pl udostępnia narzędzie internetowe pomagające oprzeć decyzję wyborczą o faktyczne odpowiedzi udzielone przez komitety. Wypełnienie testu składającego się z 20 pytań zajmuje dosłownie kilka minut, a pozwala przekonać się, który komitet wyborczy odpowiada naszym poglądom w kwestiach politycznych, społecznych, czy ekonomicznych i światopoglądowych.

Dokonując analizy naszych preferencji LatarnikWyborczy uwzględnia takie zagadnienia jak np.: kompetencje samorządów terytorialnych, publiczna opieka zdrowotna, czy stosunek do uregulowania związków partnerskich i inne. Dla każdego stwierdzenia użytkownik ma do wyboru jedną z odpowiedzi: zgadzam się / nie zgadzam się lub nie mam zdania. Dodatkowo można skorzystać też z krótkiego objaśnienia dla poruszonego zagadnienia. Aplikacja dokonuje porównania naszych odpowiedzi z odpowiedziami komitetów partyjnych na te same kwestie i wskazuje procentową zgodność deklaracji.

Warto skorzystać z tego narzędzia, nawet z samej ciekawości, a może ono okazać się pomocne w dokonaniu decyzji opartej o merytoryczne argumenty. Po wypełnieniu testu można jeszcze raz powrócić do każdego zagadnienia i zobaczyć, które konkretnie komitety zgadzają się z nami w danym aspekcie. Ostatecznie kierunek, w jakim Polska będzie podążała przez kolejne 4 lata naprawdę zależy od tego, komu każdy z nas 13 października udzieli mandatu do sprawowania władzy w kolejnej kadencji parlamentu. Dlatego warto odsunąć na bok emocje, a skupić się na meritum, oczywiście uwzględniając realność spełnienia danych obietnic. Z tego też powodu czujmy powinność pójścia na wybory.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy