„Miasto – Moda – Maszyna. Przemysł włókienniczy w Łodzi oraz przemysł odzieżowy w Polsce”
!reklama!Wystawa wypełni trzy kondygnacje najstarszego skrzydła Białej Fabryki – budynku A. Osią narracji będzie szeroko rozumiany przemysł włókienniczy, który w XIX i XX w. kształtował oblicze Łodzi, wpływał na jej sytuację gospodarczą, społeczną i kulturową, a także stymulował rozwój przemysłu odzieżowego w Polsce.
Każde z pięter poświęcone będzie jednemu z trzech wątków tematycznych takich jak: maszyny i techniki włókiennicze, historia Łodzi oraz wzornictwo i moda. Bogate i unikatowe zbiory CMWŁ posłużą do pokazania historii i rozwoju przemysłu włókienniczego w szerszym kontekście. Dzięki temu odwiedzający będą mogli prześledzić cały proces produkcyjny, poczynając od naturalnych surowców,
a kończąc na tematyce gotowych wyrobów przemysłu tekstylnego, czyli tkanin
i ubiorów.
Wystawa będzie miała charakter interaktywny. Dopełnieniem prezentacji będą filmy, aplikacje, materiały dźwiękowe i animacje zaprezentowane za pomocą narzędzi multimedialnych. Muzealne obiekty zostaną udostępnione do bezpośredniego kontaktu z widzami. Zwiedzający będą mogli dotknąć surowców, materiałów i tkanin oraz spróbować swoich sił przy wykorzystaniu znajdujących się na ekspozycji maszyn. Do dyspozycji zwiedzających dostępne będzie „laboratorium tkaniny”, kino oraz przestrzeń do odpoczynku, w tym również strefa dla najmłodszych.
Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi rusza z projektem ,,Dzieje obozu cygańskiego w getcie łódzkim. Wystawa stała w Kuźni Romów.''
Wystawa stała "Obóz cygański w getcie łódzkim (1941-1942)" stanowi projekt unikalny, łącząc nowoczesną ekspozycję muzealną z upamiętnieniem tragedii ofiar. Wystawa opowiadać będzie o dziejach obozu cygańskiego, będącego pierwszym miejscem ścisłego odosobnienia na terenie okupowanej Polski, utworzonym wyłącznie dla ludności romskiej czasie II Wojny Światowej.W ciągu kilku tygodni, od listopada 1941 r. do stycznia 1942 r. przebywało w nim około 5 tys. Romów i Sinti, gdzie w wyniku ekstremalnych warunków życia zmarło około 700 osób, reszta została zamordowana w obozie zagłady w Chełmnie nad Nerem. Ekspozycja powstanie w jednym z zachowanych budynków obozowych tzw. Kuźni Romów. Zostanie ona udostępniona zwiedzającym 5 listopada 2021 r., w dniu przybycia pierwszej grupy Romów do Łodzi.
Organizacja wystawy w 2021 r. stanowi element upamiętnienia 80-rocznicy utworzenia obozu. Ekspozycji będzie towarzyszyła bogata oferta kulturalna wieloaspektowo przybliżające dzieje obozu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.