Reklama

Reklama

Na mieszkańców Łodzi i turystów czekają dwie interesujące wystawy. Zostaną pokazane w nowych przestrzeniach wystawienniczych

Opublikowano: ndz, 21 lut 2021 08:20
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Po złagodzeniu obostrzeń sanitarnych łódzkie instytucje kultury starają się zaoferować zwiedzającym kolejne atrakcje. Mieszkańcy Łodzi będą mieli do dyspozycji kolejne dwie wystawy z zakresy kultury i historii miasta. Nowe ekspozycje powstają za sprawą Muzeów Włókiennictwa i Tradycji Niepodległościowych.

„Miasto – Moda – Maszyna. Przemysł włókienniczy w Łodzi oraz przemysł odzieżowy w Polsce”

!reklama!

Wystawa wypełni trzy kondygnacje najstarszego skrzydła Białej Fabryki – budynku A. Osią narracji będzie szeroko rozumiany przemysł włókienniczy, który w XIX i XX w. kształtował oblicze Łodzi, wpływał na jej sytuację gospodarczą, społeczną i kulturową, a także stymulował rozwój przemysłu odzieżowego w Polsce.

Każde z pięter poświęcone będzie jednemu z trzech wątków tematycznych takich jak: maszyny i techniki włókiennicze, historia Łodzi oraz wzornictwo i moda. Bogate i unikatowe zbiory CMWŁ posłużą do pokazania historii i rozwoju przemysłu włókienniczego w szerszym kontekście. Dzięki temu odwiedzający będą mogli prześledzić cały proces produkcyjny, poczynając od naturalnych surowców,
a kończąc na tematyce gotowych wyrobów przemysłu tekstylnego, czyli tkanin
i ubiorów.

Wystawa będzie miała charakter interaktywny. Dopełnieniem prezentacji będą filmy, aplikacje, materiały dźwiękowe i animacje zaprezentowane za pomocą narzędzi multimedialnych. Muzealne obiekty zostaną udostępnione do bezpośredniego kontaktu z widzami. Zwiedzający będą mogli dotknąć surowców, materiałów i tkanin oraz spróbować swoich sił przy wykorzystaniu znajdujących się na ekspozycji maszyn. Do dyspozycji zwiedzających dostępne będzie „laboratorium tkaniny”, kino oraz przestrzeń do odpoczynku, w tym również strefa dla najmłodszych.

Polecamy: Ogłoszono program Festiwalu OFF-Północna. Co Teatr Muzyczny w Łodzi przygotował na piątą edycję wydarzenia?

Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi rusza z projektem ,,Dzieje obozu cygańskiego w getcie łódzkim. Wystawa stała w Kuźni Romów.''

Wystawa stała "Obóz cygański w getcie łódzkim (1941-1942)" stanowi projekt unikalny, łącząc nowoczesną ekspozycję muzealną z upamiętnieniem tragedii ofiar. Wystawa opowiadać będzie o dziejach obozu cygańskiego, będącego pierwszym miejscem ścisłego odosobnienia na terenie okupowanej Polski, utworzonym wyłącznie dla ludności romskiej czasie II Wojny Światowej.

W ciągu kilku tygodni, od listopada 1941 r. do stycznia 1942 r. przebywało w nim około 5 tys. Romów i Sinti, gdzie w wyniku ekstremalnych warunków życia zmarło około 700 osób, reszta została zamordowana w obozie zagłady w Chełmnie nad Nerem. Ekspozycja powstanie w jednym z zachowanych budynków obozowych tzw. Kuźni Romów. Zostanie ona udostępniona zwiedzającym 5 listopada 2021 r., w dniu przybycia pierwszej grupy Romów do Łodzi.

Organizacja wystawy w 2021 r. stanowi element upamiętnienia 80-rocznicy utworzenia obozu. Ekspozycji będzie towarzyszyła bogata oferta kulturalna wieloaspektowo przybliżające dzieje obozu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.