reklama
reklama

Na rynku dostępna jest już finalna wersja testu na koronawirusa autorstwa polskich naukowców!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Na rynku dostępna jest już finalna wersja testu na koronawirusa autorstwa polskich naukowców! - Zdjęcie główne

Na rynku dostępna jest już finalna wersja testu na koronawirusa autorstwa polskich naukowców! (fot. domena publiczna) |wiadomości łódzkie|Łódź|TuŁódź

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźTest został opracowany przez Instytut Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu i został już wprowadzony na rynek.
reklama

Całość reakcji wykrywającej wirusa sięga w nim 99 proc.

 !reklama!

Test genetyczny MediPAN-2G+ FAST COVID od początku do końca został opracowany przez polskich naukowców. Jego autorami są specjaliści wolontariusze z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu. W produkcję i wprowadzenie rozwiązania na rynek zaangażowały się firmy Medicofarma, Polpharma, Future Synthesis oraz A&A Biotechnology.

Badania rozpoczęły się w marcu 2020, wraz z wybuchem pandemii. Jego autorzy zapewniają o czułości i szybkości testu. Uzyskał już pozytywną opinię Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie.

Dzięki rodzimym producentom i współpracą z polskimi formami udało się w znacznym stopniu obniżyć koszty testu. Projekt uzyskał wsparcie finansowe w wysokości 15 mln zł od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz 100 tys. zł od samorządu województwa wielkopolskiego.

reklama

– Wiedzieliśmy, że mamy wiedzę, kompetencje i zaplecze techniczne, aby opracować produkt, który dorówna lub przewyższy jakością dostępne na rynku testy. Jednak już podczas wstępnych prac zdaliśmy sobie sprawę, że brakuje nam partnera, który pomógłby wprowadzić produkt na rynek. Dzisiaj, z całą pewnością, możemy powiedzieć, że gdyby nie zaplecze produkcyjne i kompetencje biznesowe polskich firm proces weryfikacji testu trwałby znacznie dłużej – twierdzi dyrektor

- Test wykazuje krótki czas reakcji RT-PCR (około 1h), co może poprawić efektywność pracy laboratoriów (skraca o połowę czas detekcji), a tym samym przyśpieszyć uzyskanie wyniku dla pacjenta. Jest on jednym z najszybszych tego typu testów – tłumaczą jego autorzy. Czułość reakcji wykrywających wirusa jest wysoka i sięga ponad 99 proc.

reklama

Jak podkreślają naukowcy, takie rozwiązanie może pozwolić na uniezależnienie się od importu zagranicznych testów.

Źródło: TVP3

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama