reklama
reklama

Na zakupy coraz chętniej wybieramy się bez pieniędzy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Na zakupy coraz chętniej wybieramy się bez pieniędzy - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźCoraz częściej środki, za które nabywamy różne dobra nie mają formy banknotów i bilonu. Nasze pieniądze są zapisane cyfrowo, gdzieś w bliżej nieokreślonej przestrzeni serwerów bankowych. Już co dziesiąty Polak gotówką nie płaci w ogóle. Możliwe, że pieniądz w tradycyjnej formie zniknie z obrotu?
reklama

Debaty wokół tego, czy ludzie potrzebują jeszcze gotówki są prowadzone przez finansistów od dawna. Jak twierdzi Przemysław Gdański, prezes BNP Paribas Bank Polski, wcześniej czy później nadejdzie czas, gdy gotówka zniknie. - Potrzebna będzie do tego współpraca biznesu i rządów - zastrzega Przemysław Gdański. Zdaniem eksperta przemawiają za tym konkretne argumenty. Całkowita dygitalizacja byłaby korzystna dla budżetu państwa, bowiem obsługa gotówkowa jest droższa w porównaniu do cyfrowej. To również wygoda i bezpieczeństwo dla klienta. Banknoty można zgubić, łatwiej też dokonać ich kradzieży. Ponadto, zauważa P. Gdański, gotówka może łatwiej posłużyć korupcji i nielegalnym interesom.

Płatność rękawiczką?

Obecnie w coraz większej ilości sklepów, punktów usługowych i w wielu innych sytuacjach transakcje możemy finalizować dokonując płatności elektronicznych. Coraz częściej wystarczy przyłożenie do czytnika plastikowej karty umożliwiającej tzw. płatności zbliżeniowe. W zasadzie nawet sama karta płatnicza w ostatnim czasie bywa zastępowana smartfonem. Telefon powiązany z kontem bankowym i wyposażony w moduł NFC pozwala  na dokonywanie płatności zbliżeniowych bez użycia karty. Takie funkcjonalności zyskują zresztą również zegarki, a nawet biżuteria czy… rękawiczki. Biorąc pod uwagę, że w telefonie możemy zainstalować np. aplikacje transportowe, także połączone z naszym kontem bankowym, nic nie staje na przeszkodzie, by robić zakupy i przemieszczać się zupełnie bez gotówki.

reklama

Polska bezgotówkowa

Na rzecz upowszechnienia rozwiązań płatności elektronicznych działa Fundacja „Polska Bezgotówkowa”. Jest to podmiot ustanowiony przez Związek Banków Polskich na mocy porozumienia zawartego przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii i Visa Europe Management Services Limited Sp. z o.o. oraz Mastercard Europe SA. Celem tej organizacji jest realizacja Programu Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego w Polsce. Chodzi o  rozbudowę i poszerzanie sieci punktów handlowo-usługowych oraz instytucji publicznych akceptujących elektroniczne instrumenty płatnicze. W ramach tego programu małe i średnie przedsiębiorstwa mogą liczyć na zniesienie kosztów instalacji terminala płatniczego, a także opłat związanych z jego użytkowaniem przez pierwszy rok od zainstalowania.

reklama

Rozwój e-płatności

Dane Narodowego Banku Polskiego mówią, że na każdego mieszkańca Polski przypadają średnio 2 rachunki bankowe. Według portalu Money.pl, już co dziesiąty Polak płaci częściej i chętniej kartą niż gotówką. W swoich portfelach posiadamy 39 mln kart płatniczych. Gotówką regulujemy swoje zobowiązania w 53% wszystkich transakcji. Jak prognozuje Izba Gospodarki Elektronicznej, 2019 rok przyniesie rozwój nowych form mobilnych płatności. Mówi się o inteligentnych głośnikach firm takich jak Google czy Amazon, którym wystarczy podyktować listę zakupów, a system automatycznie je dla nas zrealizuje. Istotna jest w tym procesie świadomość na temat mechanizmów obrotu bezgotówkowego, zasad ekonomii i bezpieczeństwa płatności elektronicznych.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama