Reklama

Reklama

Nad Polskę nadciągają huraganowe wiatry! Jest też ostrzeżenie dla Łodzi

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Zagórowski

Nad Polskę nadciągają huraganowe wiatry! Jest też ostrzeżenie dla Łodzi - Zdjęcie główne

Noc z piątku na sobotę może być niebezpieczna w Łódzkiem. Prognozowane są silne wiatry | foto Tomasz Zagórowski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi i synoptycy ostrzegają przed silnym wiatrem w woj. łódzkim w nocy z piątku na sobotę. Miejscami porywy mogą dochodzić do 100 km/h. Obowiązują ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Sytuacji przyglądają się również Łowcy Burz z Łódzkiego.

Reklama

Ostrzeżenie dla województwa łódzkiego

Jak przewiduje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w wydanym w piątek ostrzeżeniu, silny wiatr z dużym prawdopodobieństwem może występować w Łódzkiem w piątek od godz. 20 do godz. 13 w sobotę.

Mocno może wiać w powiatach: brzezińskim, kutnowskim, łęczyckim, łowickim, łódzkim wschodnim, pabianickim, poddębickim, rawskim, skierniewickim, tomaszowskim, zgierskim oraz w Łodzi i Skierniewicach. Obowiązuje w nich ostrzeżenie drugiego stopnia.

"Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości 35 km/h do 50 km/h, w porywach do 90 km/h, lokalnie do 100 km/h, z południowego zachodu i zachodu. Najsilniejsze porywy wiatru wystąpią w nocy" – przekazało IMGW.

Z kolei ostrzeżenie pierwszego stopnia wydano dla powiatów: bełchatowskiego, łaskiego, opoczyńskiego, pajęczańskiego, piotrkowskiego, radomszczańskiego, sieradzkiego, wieluńskiego, wieruszowskiego, zduńskowolskiego oraz Piotrkowa Trybunalskiego. Prognozuje się w nich wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 45 km/h, w porywach do 80 km/h, z południowego zachodu i zachodu.

W kraju mogą wystąpić jeszcze silniejsze wiatry, wręcz huraganowe. Jak przekazał IMGW, ostrzeżenie trzeciego stopnia dotyczy ośmiu powiatów na wybrzeżu. 

Sytuacji w regionie przyglądają się Łowcy Burz z Łódzkiego.

"Przed nami dynamiczna i niebezpieczna pogoda na obszarze całego województwa. Wszystko za sprawą głębokiego niżu #Ulf, który sprowadzi nad Polskę silną wichurę, opady deszczu oraz burze. Wzrostu prędkości wiatru należy spodziewać się już w godzinach popołudniowych jednak nie powinien on przekroczyć 60km/h. Wraz ze zbliżającą się nocą prędkość wiatru będzie sukcesywnie się zwiększać by osiągnąć i przekraczać 75-85km/h" - podają na Facebooku.  

"Z uwagi na warunki termodynamiczne i kinematyczne istnieje możliwość wystąpienia burz w trakcie nocy. Poszczególne formacje mogą przybierać formę liniową, która może generować silne i porywiste porywy wiatru lokalnie przekraczające 90/100km/h! Dodatkowo w trakcie burz będą występować intensywne opady deszczu!" - czytamy w komunikacie Łowców Burz.

Zasady bezpieczeństwa podczas wichur - poradnik

RCB przypomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas wichur:

 • usuń z parapetów, balkonu wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr;
 • zamknij okna i drzwi, jeżeli istnieje taka potrzeba dodatkowo je zabezpiecz;
 • przygotuj oświetlenie zastępcze – latarki z zapasem baterii;
 • zapewnij bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz;
 • znajdź bezpieczne miejsce dla swojego pojazdu – nie parkuj w pobliżu drzew, reklam, szyldów i słupów trakcji energetycznej;
  nie wychodź na zewnątrz, jeżeli nie jest to niezbędne;
 • jeżeli jesteś poza domem, poszukaj bezpiecznego schronienia;
 • nie zatrzymuj się pod drzewami, wyłącz gaz i elektryczność, aby ograniczyć niebezpieczeństwo powstania pożaru;
 • nie korzystaj z windy, ponieważ w przypadku zaniku zasilania istnieje ryzyko uwięzienia;
 • zachowaj szczególną ostrożność podczas jazdy samochodem, po pierwsze ze względu na mogące się łamać konary, po drugie – przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.
CZYTAJ JESZCZE: Drzewo runęło na salon kosmetyczny pani Basi. Łodzianka straciła pracę przez opieszałość urzędników?

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy