Reklama

Reklama

Najlepiej zagospodarowana przestrzeń publiczna w Polsce znajduje się w Łodzi! [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Teren dawnej fabryki bawełny Franciszka Ramischa w Łodzi, jako miejsce zrewitalizowane pod nazwą OFF Piotrkowska Center, zostało wyróżnione przez Towarzystwo Urbanistów Polskich I nagrodą w kategorii „Zrewitalizowana przestrzeń publiczna”.

Reklama

Po raz trzynasty Towarzystwo Urbanistów Polskich przyznało wyróżnienia dla najlepiej zagospodarowanej przestrzeni publicznej w Polsce. I nagrodę w kategorii „Zrewitalizowana przestrzeń publiczna” zdobyło OFF Piotrkowska Center. Przestrzeń łącząca firmy i startupy z branży nowych technologii, przemysłów kreatywnych oraz lokale z niebanalną ofertą gastronomiczną wciąż przeobraża się na terenie pofabrycznego kompleksu Franciszka Ramischa w Łodzi.

Społeczny wymiar rewitalizacji

Kapituła konkursu w argumentacji nagrody dla OFF Piotrkowska Center wskazuje na wykreowanie miejsca dla wydarzeń kulturalnych, artystycznych oraz prospołecznych, a także konsekwentne realizowanie strategii budowania przestrzeni publicznej zorientowanej na przemysł kreatywny. Degradację przestrzeni pofabrycznej w centrum Łodzi powstrzymała firma OPG Property Professionals. Projekt OFF Piotrkowska obejmuje również rewitalizację społeczną miejsca integrując inicjatywy podejmowane oddolnie przez mieszkańców oraz tutejszych przedsiębiorców.

OFF Piotrkowska Center wciąż jest w stanie permanentnej rewitalizacji i przekształceń. Projekt stanowi unikatową w skali kraju przestrzeń łączącą przedstawicieli przemysłów kreatywnych, firmy, w tym startupy z branży nowych technologii, a także lokale wyróżniające się niebanalną ofertą gastronomiczną. W zrewitalizowanej dawnej fabryce wyrobów bawełnianych Franciszka Ramischa swoje miejsce znalazły m.in. pracownie projektantów mody, architekci i designerzy, kluby muzyczne, restauracje i klubokawiarnie, przestrzenie wystawiennicze, showroomy, concept store’y oraz sale prób. Tym samym OFF Piotrkowska Center jako teren prywatny pełni zarazem funkcję przestrzeni publicznej, stanowiąc jeden z pierwszych w Polsce przykładów tak udanej regeneracji tkanki pofabrycznej w Polsce.

Rewitalizacja to słowo, które odmieniane jest dziś w wielu polskich miastach przez wszystkie przypadki. Stopień znajomości procesów i zjawisk związanych z regeneracją miejskiej tkanki bywa w publicznym czy biznesowym dyskursie różny, co w efekcie prowadzi do różnego pojmowania pojęcia rewitalizacji. Czasem obejmuje ona cały zakres twardych i miękkich działań mających na celu przywrócenie zdegradowanej przestrzeni do życia, innym razem definicja ogranicza się jedynie do remontów czy podnoszenia ogólnej jakości przestrzeni. Historia OFF Piotrkowska Center w Łodzi obejmuje zarówno jedno, jak i drugiemówi Michał Styś, prezes zarządu firmy OPG Property Professionals.

OFF... Najlepiej zrewitalizowana przestrzeń publiczna w Polsce

Ceremonia wręczenia nagród w konkursie, którego współorganizatorem jest Związek Miast Polskich miała miejsce podczas konferencji "Ochrona i kształtowanie przestrzeni publicznych", zorganizowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy współpracy Towarzystwa Urbanistów Polskich oraz Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki.

Nagrodę dla OFF Piotrkowska Center z rąk Tomasza Majdy, prezesa TUP odebrali Michał Styś, prezes zarządu firmy OPG Property Professionals, który jest pomysłodawcą i koordynatorem projektu oraz Andrzej Owczarek – szef Biura Architektonicznego NOW stojący za projektem zagospodarowania i układu przestrzennego terenu oraz projektów architektonicznych budynków Teal Office, Sepia Office, Fern Office i garażu wielopoziomowego w ramach całego kompleksu.

Jak dynamicznie ożywiło się i spopularyzowało to wcześniej puste miejsce, świadczy nie tylko coraz więcej odwiedzających łodzian i turystów, ale także stałe zainteresowanie mediów, w tym tytułów architektonicznych. Nasze zadanie, jako architektów współpracujących od początku przy tworzeniu OFF Piotrkowska Center, polega głównie na tym, aby przekształcając tę intensywnie żyjącą przestrzeń, stale odkrywać nowe elementy potencjału, jaki posiada, nie osłabiając jej zadziwiającej witalnościzauważa Andrzej Owczarek.

Dzięki umiejętnemu zarządzaniu projektem przez OPG Property Professionals wzrosła wartość nieruchomości, co otworzyło przed właścicielem możliwość dalszego inwestowania. W kompleks OFF Piotrkowska Center wkomponowano Fern Office – ultranowoczesny budynek biurowo-handlowo-usługowy z pierwszym w centralnej strefie Łodzi wielopoziomowym garażem, o który od lat zabiegali mieszkańcy.

Źródło: Mat. prasowy

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy