Reklama

Reklama

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Łodzi. Pod pomnikiem ofiar komunizmu w al. Anstadta złożono kwiaty [zdjęcia]

Opublikowano: pon, 1 mar 2021 21:39
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Pod pomnikiem ofiar komunizmu przy al. Anstadta w Łodzi zorganizowano uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żonierzy Wyklętych. Reprezentanci środowisk kombatanckich, parlamentarzyści, samorządowcy złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Łódzkie uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W łódzkich uroczystościach udział wzięli: minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, poseł Włodzimierz Tomaszewski, wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński, marszałek Grzegorz Schreiber. Władze miejskie reprezentował wiceprezydent Adam Wieczorek i przewodniczący Rady Miejskiej Marcin Gołaszewski.

!reklama!

Obecni byli ponadto: dyrektor oddziału IPN w Łodzi dr hab. Dariusz Rogut, były prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki, przewodniczący NSZZ Solidarność Ziemi Łódzkiej Waldemar Krenc, a także przedstawiciele Związku Sybiraków w Łodzi, Związku Legionistów Polskich i ich Rodzin, Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 roku” oraz 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej.

- Bardzo cieszę się z tego, że tu jesteśmy i po raz kolejny oddajemy cześć tym, którzy podjęli walkę z komunizmem, podjęli walkę o wolną Polskę, którzy nie zaniechali tej walki po zakończeniu II wojny światowej – mówi marszałek województwa Grzegorz Schreiber. – Jesteśmy zobowiązani dzisiaj pamiętać o wszystkich prześladowanych, jesteśmy zobowiązani złożyć im hołd.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został uchwalony przez sejm w 2011 roku. Jego datę ustalono na 1 marca. W 1951 roku, w tym dniu, władze komunistyczne dokonały egzekucji na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.