!reklama!
W wyniku regulacji z pocz. XIX w. połączyła ona Stare Miasto (średniowieczną cześć Łodzi) z Nowym Miastem - pierwszą osadą rękodzielniczą utworzoną dla sukienników w latach 1821-1823.
Nazwa „ulica Piotrkowska” pojawiła się po raz pierwszy w 1823 r., gdy burmistrz Czarkowski i budowniczy obwodowy Durring sprawdzali ulice Starego Miasta i oznaczali je słupami, na których umieszczano tablice z ich nazwami. Tam, gdzie dzisiaj biegnie ulica Nowomiejska, umieszczono pierwszy słup z napisem „ulica Piotrkowska”.
Przy niej fabrykanci otwierali reprezentacyjne magazyny oraz sklepy z luksusowymi towarami. Tutaj koncentrowało się życie kulturalne miasta, dzięki teatrom, kinom, domom zabaw, restauracjom, cukierniom i kawiarniom.
Wygodne środki komunikacji dawały łatwe połączenie z innymi dzielnicami miasta. Już w 1840 r. po Piotrkowskiej jeździły dorożki, a pięćdziesiąt osiem lat później pojawił się pierwszy w Królestwie Polskim tramwaj elektryczny. Ulica Piotrkowska stopniowo stawała się centralnym miejscem w Łodzi, na którym skupiało się i tętniło życie jej mieszkańców.
Bogata galeria zdjęć (powyżej) przedstawia Piotrkowską sprzed lat na zachowanych pocztówkach i fotografiach archiwalnych z zasobu Archiwum Państwowego w Łodzi.
Źródło: Archiwum państwowe w Łodzi
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.