Reklama

Reklama

Nasza Piotrkowska sprzed lat. Które miejsca znasz, które rozpoznasz? Zobacz! [HISTORYCZNE FOTOGRAFIE]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Ulica Piotrkowska biegnie na długości ponad 4 km, z północy na południe, od placu Wolności aż do placu Niepodległości. Jest unikatowym w skali kraju zespołem XIX - wiecznej wielkomiejskiej zabudowy. Początkowo pełniła funkcję traktu biegnącego przez Puszczę Łódzką, łączącego Piotrków (ówczesną stolicę guberni piotrkowskiej) ze Zgierzem i Łęczycą.

!reklama!

W wyniku regulacji z pocz. XIX w. połączyła ona Stare Miasto (średniowieczną cześć Łodzi) z Nowym Miastem - pierwszą osadą rękodzielniczą utworzoną dla sukienników w latach 1821-1823.

Nazwa „ulica Piotrkowska” pojawiła się po raz pierwszy w 1823 r.,  gdy burmistrz Czarkowski i budowniczy obwodowy Durring sprawdzali ulice Starego Miasta i oznaczali je słupami, na których umieszczano tablice z ich nazwami. Tam, gdzie dzisiaj biegnie ulica Nowomiejska, umieszczono pierwszy słup z napisem „ulica Piotrkowska”.

Przy niej fabrykanci otwierali reprezentacyjne magazyny oraz sklepy z  luksusowymi towarami. Tutaj koncentrowało się życie kulturalne miasta, dzięki teatrom, kinom, domom zabaw, restauracjom, cukierniom i kawiarniom.

Wygodne środki komunikacji dawały łatwe połączenie z innymi dzielnicami miasta. Już w 1840 r. po Piotrkowskiej jeździły dorożki, a pięćdziesiąt osiem lat później pojawił się pierwszy w Królestwie Polskim tramwaj elektryczny. Ulica Piotrkowska stopniowo stawała się centralnym miejscem w Łodzi, na którym skupiało się i tętniło życie jej mieszkańców.

Bogata galeria zdjęć (powyżej) przedstawia Piotrkowską sprzed lat na zachowanych pocztówkach i fotografiach archiwalnych z zasobu Archiwum Państwowego w Łodzi.

Źródło: Archiwum państwowe w Łodzi

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy