reklama
reklama

Naukowcy z Politechniki Łódzkiej liderami dwóch projektów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Naukowcy z Politechniki Łódzkiej liderami dwóch projektów - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźSpośród 37 projektów wyłonionych w konkursie M-ERA.NET – dwa z nich należą do naukowców z Politechniki Łódzkiej. Opracują oni innowacyjne powłoki antybakteryjne.
reklama

Projekt o akronimie AnBaCo jest związany z antybakteryjnymi powłokami, pokieruje nim dr inż. Anna Karczemska z Zakładu Aparatury Medycznej w Instytucie Maszyn Przepływowych. Partnerem projektu są Uniwersytet Techniczny w Libercu i polska firma TERMEX.

!reklama!

Drugi projekt „TRAVEL” wiąże się z materiałami funkcjonalnymi, naukowcy będą pracować pod nadzorem prof. Tomasza Czyszanowskiego z Zespołu Fotoniki w Instytucie Fizyki. Międzynarodowy zespół tworzy także Politechnika Warszawska, Narodowe Centrum Badań Naukowych z Francji i polska spółka VIGO System.

Politechnika Łódzka poinformowała o szczegółach pierwszego projektu:

– Pomysł na projekt powstał ponad dwa lata temu, dzięki spotkaniu z prof. Petrem Loudą z Czech oraz prof. Ahmedem El Mallulem - lekarzem pracującym w Polsce, wykładowcą między innymi w Al Zintan University w Libii. Wspólnie pracujemy już od dawna i eksperymentalnie udowodniliśmy wstępne koncepcje dotyczące opracowania powłok zol-żel. Projekt jest przewidziany na 3 lata - mówi koordynująca projekt dr inż. Anna Karczemska z Instytutu Maszyn Przepływowych Politechniki Łódzkiej.

reklama

Rozprzestrzenianie się drobnoustrojów to coraz większy problem na całym świecie, potencjalne zagrożenie epidemiologiczne, co widać po ostatnich wydarzeniach. Wirusy i bakterie przenoszone są przez ludzi, którzy dotykają różnych powierzchni w szpitalach, komunikacji miejskiej, szkołach czy sklepach. Według naukowców problem stanowią także bakterie i wirusy z innych kontynentów przenoszone przez turystów i imigrantów do krajów Unii Europejskiej. Celem projektu o akronimie AnBaCo jest opracowanie powłok antybakteryjnych. Będą zawierać one nanocząsteczki węgla posiadające właściwości drobnoustrojobójcze.

W naszych badaniach zastosujemy technologię osadzania powłok zol-żel, którą opracowali i opatentowali nasi partnerzy z Czech, w projekcie będziemy wspólnie rozwijać i udoskonalać tę technologię. W wyniku projektu otrzymane zostaną nietoksyczne powłoki przeciwbakteryjne o optymalnych właściwościach fizyko-chemicznych. Takie powłoki znajdą wiele zastosowań w życiu codziennym; np. w transporcie publicznym, supermarketach, toaletach, mogą również mieć również niejedno zastosowanie w medycynie. Wyniki badań zwiększą możliwości zapobiegania infekcji bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych – dopowiada Anna Karczemska.

reklama

W skład zespołu badawczego Politechniki Łódzkiej wchodzą naukowcy z Wydziałów: Mechanicznego i Chemicznego.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama