Andrzej Żuławski pośmiertnie uhonorowany gwiazdą na ul. Piotrkowskiej
Urodził się w 1940 roku we Lwowie. Przez wzgląd na pracę swojego ojca, Mirosława Żuławskiego – dyplomaty i pisarza, często zmieniał miejsce zamieszkania. Jako dziecko zetknął się z kulturą Paryża czy Pragi. Studiował na wydziale reżyserii wyższej szkoły filmowej IDHEC w Paryżu, a na Sarbonie i Uniwersytecie Warszawskim filozofię.Współpracował z Andrzejem Wajdą jako asystent przy „Samsonie”, „Miłości dwudziestolatków” i „Popiołach”. Równocześnie spełniał się literacko.
Swój status skandalisty kina awangardowego potwierdził drugim dziełem. Głośny „Diabeł” – elektryzująca hybryda kina psychologicznego i horroru, okazał się zbyt śmiały i nowatorski dla komisji kolaudacyjnej. Dlatego oficjalnej premiery doczekał się dopiero po ponad piętnastu latach, a sam Żuławski wyjechał do Francji w poszukiwaniu większej swobody artystycznej.
„Kobieta publiczna”, „Narwana miłość” czy w końcu „Moje noce są piękniejsze niż wasze dni” oraz spektakularna adaptacja opery „Borys Godunow” to wyrazy artystycznego spełnienia reżysera. Jego ostatnim filmem był „Kosmos” na podstawie powieści Witolda Gombrowicza.
Andrzej Żuławski zmarł 17 lutego 2016 roku, kilka miesięcy po premierze swojego ostatniego dzieła. Przedłużeniem jego filmowego życia była „Mowa ptaków” nakręcona przez Xawerego Żuławskiego w 2019 roku na postawie pozostawionego przez ojca scenariusza.
CZYTAJ TAKŻE: Łódzka Aleja Gwiazd wzbogaci się o znakomite nazwiska. Andrzej Chyra przyjedzie do Łodzi
Nazwiska kolejnych sław w Łódzkiej Alei Gwiazd
W ostatnim czasie informowaliśmy o tym, że swoje gwiazdy w Łódzkiej Alei Gwiazd odsłoniło dwoje znakomitych polskich aktorów – Agata Kulesza i Andrzej Chyra.14 sierpnia odbyła się uroczystość odsłonięcia gwiazdy reżyserki i scenarzystki Kingi Dębskiej, odpowiedzialnej za takie filmy jak m.in. „Moje córki krowy” czy „Zabawa, zabawa”.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.