Reklama

Reklama

Nie będzie nowego systemu naliczania opłat za śmieci. RIO: „Część zapisów jest niezgodna z konstytucją”

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Nie będzie nowego systemu naliczania opłat za śmieci. RIO: „Część zapisów jest niezgodna z konstytucją” - Zdjęcie główne

Nie będzie nowego systemu naliczania opłat za śmieci. RIO: „Część zapisów jest niezgodna z konstytucją” TuŁódź Łódź Wiadomości łódzkie

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Na razie nie dojdzie do zmiany systemu naliczania opłat za śmieci w Łodzi. Regionalna Izba Obrachunkowa uchyliła uchwały Rady Miejskiej. Radni twierdzą, że to decyzja polityczna.

Reklama

W listopadzie Rada Miejska w Łodzi podjęła decyzję ws. opłat za wywóz śmieci i systemu ich naliczania. Według najnowszego pomysłu, kwoty miały być uzależnione od tego, ile wody zużyjemy. 

!reklama!

Zgodnie z nowym projektem stawka za śmieci miała wynosić 9,60 zł za każdy metr sześcienny wody, Według danych ZWiK średnio miesięcznie 1 osoba zużywa ok. 3 m sześć. wody. Średnie miesięczne zużycie zostało policzone z uwzględnieniem tylko 6 zimowych miesięcy tj. październik - marzec, a więc kiedy nie podlewa się ogrodów/trawników. 

Mimo wielu wątpliwości, Rada Miejska w Łodzi uchwaliła zmiany.

- Nasza uchwała - i to podkreślam na każdym kroku - była konsultowana przez Regionalną Izbę Obrachunkową. Ona w opinii RIO i również naszych prawników jest nie do podważenia - twierdziła na początku grudnia wiceprezydent Moskwa-Wodnicka. 

Okazuje się jednak, że Regionalna Izba Obrachunkowa nie zgodziła się na zmiany systemu naliczania opłat za śmieci w Łodzi.

Jak donosi Radio Łódź, prezes Izby Ryszard Krawczyk powiedział, że przepisy zawierają błędy, a w części zapisów są niezgodne z konstytucją. Chodzi między innymi o wyliczanie stawek na przyszły rok na podstawie zużycia wody, z poprzednich dwóch lat.

- Stwierdziliśmy nieważność wszystkich uchwał. Niemożliwym będzie wypełnienie obowiązków, które nakłada uchwała Miasta Łodzi na obywateli w przypisanych tam terminach, ponieważ część obywateli takich danych nie posiada, żaden przepis ich nie zmuszał do tego, by archiwizowali dane, jakie zapewne otrzymują od podmiotów sprzedających wodę - podkreślił Krawczyk.

Sprawę skomentowali miejscy radni, którzy twierdzą, że decyzja RIO jest polityczna.

- Niestety potwierdziło się to czego się obawialiśmy. Przez PIS łodzianie zapłacą więcej za śmieci. Bo PIS uczynił z cen śmieci broń do politycznej walki z prezydent Zdanowską. Chcieliśmy, żeby łodzianie zapłacili mniej za śmieci, ale PIS od lat robi wszystko żeby te ceny tylko rosły. To PIS doprowadził do monopolu jednej firmy, która dyktuje ceny i to PIS dał teraz polityczny rozkaz do RIO, że niezależnie od wszystkiego uchwała ze zmianą systemu ma zostać unieważnionaMarcin Gołaszewski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi.

 - Zmiana systemu rozliczenia od osoby na system od zużycia wody minimalizowała podwyżkę. Uchwała od samego początku była konsultowana z RIO, wprowadza takie same zasady jak w Zgierzu czy Konstantynowie. Dziś to jest nasz cały komentarz, bo do tej pory nie znamy oficjalnej decyzji RIO ani jej uzasadnienia. Wiemy o tym tylko od Państwa. Po otrzymaniu oficjalnego stanowiska poinformujemy o kolejnych krokach - dodała Małgorzata Moskwa - Wodnicka, Wiceprezydent Miasta Łodzi.

Co dalej? Na razie nie wiadomo. Miejscy radni zapowiadali, że w przypadku uchylenia uchwały o nowych przepisach, podwyżka będzie znacząca dla wszystkich łodzian. Mowa o opłatach za wywóz śmieci wynoszących nawet 34 zł miesięcznie.

źródło: Radio Łódź, TV TOYA

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy