Reklama

Reklama

Nie odwracaj głowy. W Łodzi trwa Tydzień Ubogich [WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Nie odwracaj głowy. W Łodzi trwa Tydzień Ubogich [WIDEO] - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź W niedzielę, 17 listopada br., przypada III Światowy Dzień Ubogich, którego inicjatorem jest papież Franciszek. Od samego początku papieską intencją było rozszerzenie obchodów na cały tydzień i tak właśnie na to wezwanie odpowiedział Kościół w Łodzi. Koncert dla ubogich w Filharmonii Łódzkiej, Tytka charytatywna, Zupa na Pietrynie, czy specjalne centrum udzielające w tych dniach osobom potrzebującym kompleksowego wsparcia – to niektóre z działań wpisujących się w Tydzień Ubogich w Łodzi. O wspólnej inicjatywie instytucji działających w mieście na rzecz osób dotkniętych różnymi niedostatkami, rozmawiamy z Tomaszem Kopytowskim, rzecznikiem Caritas Archidiecezji Łódzkiej.

Reklama

Papież Franciszek napisał w Orędziu na III Światowy Dzień Ubogich, że chrześcijanie są wezwani do zaangażowania na rzecz ubogich, aby "nie zdradzić wiarygodności Kościoła i dać skuteczną nadzieję osobom bezbronnym".

Nawyk pomagania

Tydzień Ubogich w Łodzi trwa aż 9 dni. – Papież już w swoim pierwszym orędziu zachęcał, by to nie był jeden dzień, tylko żeby to było więcej czasu. Po to, żeby można było przyzwyczaić się do tego, że nasza pomoc nie ma być pomocą akcyjną, tylko żeby była świadczona codziennietłumaczy w rozmowie z TuŁódź.pl Tomasz Kopytowski, rzecznik prasowy Caritas Archidiecezji Łódzkiej.

Od 3 listopada wierni we wszystkich parafiach archidiecezji łódzkiej mogą pobrać tzw. tytki charytatywne, które następnie każdy wypełnia według własnych możliwości i uznania artykułami z przeznaczeniem dla osób potrzebujących. Jak informuje rzecznik łódzkiej Caritas, przygotowano 20 tys. takich toreb, jednak tytka ma być jednocześnie pretekstem do spotkania z drugim człowiekiem i poświęcenia swojej uwagi ludziom, których potrzeb na co dzień często nie zauważamy. – Chcemy, żeby ta tytka trafiła do ludzi, którzy są obok nas, to znaczy: być może sąsiadka, która mieszka drzwi obok, może jakiś samotny senior, który mieszka dwa piętra niżej. (…) Ona oczywiście pomoże, bo tam są rzeczy, które są im potrzebne, ale najważniejsze jest to, żeby się spotkać z tym człowiekiem i być może to będzie początek jakiejś relacji, która będzie trwała w czasiemówi Tomasz Kopytowski.

Kilkuset ubogich na koncercie w łódzkiej Filharmonii

Z kolei w piątek, 8 listopada, w Filharmonii Łódzkiej odbyła się próba generalna koncertu, w którym wystąpili światowej sławy muzycy: dyrygent Vlademir Aschkenazy i pianista Ingolf Wunder. Na widowni zasiadło 300 osób ubogich, które na co dzień są podopiecznymi łódzkich instytucji charytatywnych. W przerwie koncertu jego uczestnicy zjedli ciepły posiłek.

Polecamy: Filharmonia - także dla ubogich [WIDEO]
- Wielkie emocje wzbudził ten koncert, choć była to próba generalna, choć muzycy nie byli w swoich odświętnych strojach. Zaproszeni goście tak mocno przeżywali to spotkanie, że naprawdę atmosfera tego koncertu była bardzo podniosłaopowiada Kopytowski. Podobne inicjatywy dla ubogich odbywają się również w Watykanie, a także w różnych ośrodkach kulturalnych w Europie, które w ten sposób włączają się w obchody Tygodni Ubogich.

Specjalny punkt wsparcia dla potrzebujących

Również Centrum Służby Rodzinie, przy ul. Broniewskiego 1A w Łodzi, przygotowało specjalny punkt wsparcia dla osób potrzebujących, które w dniach 11 – 16 listopada (w godz. 16:00 – 20:00) mogą liczyć nie tylko na ciepły posiłek, ale również otrzymać odzież i wsparcie takich specjalistów jak pracownik socjalny, czy psycholog, ale nie tylko. Na miejscu osoby potrzebujące mogą skorzystać również z pomocy lekarza i pielęgniarki.

Broniewskiego 1A w tym tygodniu jest takim miejscem, gdzie mogą się spotkać i ci, którzy potrzebują pomocy, i ci, którzy chcieliby pomóc, ale niekoniecznie wiedzą jaktłumaczy Kopytowski. Przygotowana została także nowa edycja przewodnika „Gdzie zjeść, spać, umyć się, otrzymać wsparcie specjalistów – przewodnik po Łodzi”.

Zupa na Pietrynie

Nową inicjatywą Kościoła w Łodzi jest „Zupa na Pietrynie”. – Co bardzo cieszy, jest to inicjatywa oddolna. Zebrała się grupa ludzi, wolontariuszy, których skupia ksiądz Arek Lechowski. (…) Ci ludzie będą się gromadzić co niedziela, po pierwsze, by wspólnie ugotować posiłek, a po drugie, zjeść wspólnie ten posiłek z osobami potrzebującymi pomocymówi o akcji rzecznik łódzkiej Caritas i tłumaczy, że idea została zaczerpnięta z Krakowa, gdzie z powodzeniem funkcjonuje jako „Zupa na Plantach”. Łódzka inicjatywa rozpocznie się od 17 listopada. Co tydzień, w niedzielę, o godz. 16.00, u zbiegu ulic Piotrkowskiej i św. Stanisława wydawana będzie gorąca zupa dla ubogich.

Natomiast w niedzielę, 17 listopada, w III Światowy Dzień Ubogich, o godz. 12.30, w łódzkiej archikatedrze, metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś będzie przewodniczył Mszy świętej. Po liturgii nastąpi wspólny posiłek na Placu Katedralnym. Tego dnia w parafiach na terenie archidiecezji łódzkiej będzie miał miejsce finał akcji „Tytka charytatywna”. 

Potrzeba obecności, nie tylko pieniędzy

W rozmowie z TuŁódź.pl Tomasz Kopytowski opowiada o codziennej działalności Caritas Archidiecezji Łódzkiej, na którą składają się nie tylko posiłki dla osób ubogich, ale także domy dziennego pobytu, świetlice środowiskowe, kolonie i ferie dla dzieci, a także aktywizacja zawodowa osób, które z różnych powodów pozostają bez zatrudnienia. Wspomóc tą działalność można na różne sposoby, poza wsparciem materialnym potrzeba również zaangażowania wolontariuszy.

Choć może się nam wydawać, że osoby ubogie najbardziej potrzebują jedzenia, okrycia, czy po prostu pieniędzy, okazuje się że czasem o wiele bardziej łakną spotkania z drugim człowiekiem, bycia zauważonymi i wysłuchanymi. Tomasz Kopytowski przyznaje, że wielokrotnie podopiecznymi Caritas bywają osoby starsze, które cierpią o wiele bardziej z powodu samotności, niż biedy materialnej. – (…) budowanie relacji jest chyba dzisiaj społecznie największym wyzwaniem. Gdybyśmy tak naprawdę pomyśleli, gdzie leży problem, to chyba jednak w tym, że albo mamy zaburzone relacje między sobą, albo nie mamy ich wcalezauważa Tomasz Kopytowski.

Współorganizatorami Tygodnia Ubogich w Łodzi są: Archidiecezja Łódzka, Caritas Archidiecezji Łódzkiej, Centrum Służby Rodzinie, Stacja Opieki Środowiskowej Konwentu Bonifratrów w Łodzi, Siostry Misjonarki Miłości, Towarzystwo Pomocy im. Św. Alberta Koło Łódzkie, Fundacja Sarepta i Zupa na Pietrynie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy