Reklama

Reklama

Nie wyrzucaj ubrań do kosza! Tym ładnym i zniszczonym możesz dać drugie życie

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Canva

Nie wyrzucaj ubrań do kosza! Tym ładnym i zniszczonym możesz dać drugie życie - Zdjęcie główne

Zdjęcie ilustracyjne | foto Canva

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Świąteczne porządki nierozerwalnie łączą się ze stertą ubrań, której chcemy się pozbyć. Niestety wciąż za często niepotrzebne ciuchy lądują na śmietniku. Sprawa dotyczy zarówno ubrań nadających się do ponownego noszenia, jak i tych zniszczonych. W Łodzi jest sporo alternatyw, z których warto skorzystać: od wrzucenia odzieży do przeróżnych kontenerów, przez oddanie jej potrzebującym, aż po sprzedaż w internecie.

Reklama

Nie nosisz ubrań? Nie wyrzucaj ich do kosza!

Przemysł modowy to jedna z najbardziej szkodliwych dla klimatu branż na całym świecie. To wina każdego z nas. Zdatne do noszenia ubrania regularnie wyrzucamy do kosza na śmieci, bo przestają się nam podobać albo uważamy, że nie da się ich naprawić.

Coraz częściej pojawiają się głosy nawołujące do dawania ubraniom drugiego życia, a z roku na rok rośnie liczba możliwości, z których można skorzystać, by nie marnować odzieży. 

Co więc można zrobić z ubraniami, które nam się znudziły?

Sprzedaj ubrania przez internet

Jeśli ubranie jest w dobrym stanie najlepszą opcją w tej sytuacji jest sprzedaż ubrań przez internet. Co prawda wymaga to nieco pracy, bo trzeba je wyprać, napisać krótki opis, przygotować do wysyłki, itp., ale i zysk jest w tym przypadku największy. 

Istnieje wiele stron internetowych oraz aplikacji z darmowymi ogłoszeniami, gdzie możesz wystawić przedmiot na sprzedaż. Możliwość sprzedaży ubrania oferuje także sam Facebook.

Oddaj ubrania potrzebującym

Straż Miejska w Łodzi już kolejny raz prowadzi zbiórkę odzieży, która może pomóc przetrwać chłodne jesienne i zimowe miesiące osobom w trudnej sytuacji życiowej lub bezdomnym, których strażnicy spotykają podczas swoich patroli.

Zbiórkę prowadzi Oddział Prewencji Straży Miejskiej w Łodzi mieszczący się przy ul. Mokrej 10. Ubrania, możliwie w jak najlepszym stanie, przyjmowane są całodobowo.

Wrzuć ubrania do odpowiedniego(!) kontenera 

Kontenery na odzież to najpopularniejszą metoda pozyskiwania odzieży używanej w Polsce, która ma jednak sporo minusów. Na ulicach polskich miast można spotkać wiele kontenerów, których  właściciele sprzedają odzież do lumpeksów, z których zarobione pieniądze przekazują dalej lub zostawiają sobie. Dlatego warto sprawdzać szyld i naklejki na kontenerze, aby wiedzieć komu tak naprawdę oddajemy swoje rzeczy.

A może… UbraniaDoOddania?

Istnieje także opcja skorzystania z coraz prężnie działajacego projektu pod nazwą „UbraniaDoOddania.pl", którego celem jest zrewolucjonizowanie rynku odzieżowego w Polsce.

„Cyrkularne butiki to projekt uruchomienia sieci własnych sklepów second hand, w których będziemy sprzedawać odzież zebraną z polskiego rynku. Opracowaliśmy rozwiązanie, które to umożliwia - autorska metoda zbierania, sortowania, przygotowania ubrań do sprzedaży i samej sprzedaży w cyrkularnych butikach, sklepach stacjonarnych marek i on-line” - czytamy na stronie internetowej UbraniaDoOddania.pl, gdzie znajdziecie szczegóły projektu oraz dowiecie się, jak można oddać ubrania właśnie za jego pośrednictwem.

Co zrobić z tymi zniszczonymi ubraniami?

Warto w tym miejscu wyróżnić kontenery PCK, czyli Polskiego Czerwonego Krzyża. Ich ogromnym plusem jest fakt, że można do nich wrzucić także rzeczy zniszczone, niekompletne, trwale zabrudzone, znoszone itp. 

To dużo lepsze rozwiązanie niż wyrzucenie zniszczonych ubrań do kosza. Dlaczego? Otóż firma Wtórpol, współpracująca z PCK posiada technologię, która pozwala z odpadu tekstylnego wytworzyć granulat do paliwa alternatywnego, który z kolei trafia do polskich cementowni. 

Jak widzicie, możliwości, by dać ubraniom drugie życie, jest naprawdę dużo. Pamiętajcie o tym, robiąc świąteczne porządki w swoich szafach, ale także w ciągu roku, gdy będziecie chcieli pozbyć się jakichś rzeczy ze swoich szaf.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy