reklama
reklama

Niebezpiecznie na skrzyżowaniu Hasa z Kilińskiego przez rozpędzonych rowerzystów i użytkowników hulajnóg

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Joanna Chrzanowska/archiwum

Niebezpiecznie na skrzyżowaniu Hasa z Kilińskiego przez rozpędzonych rowerzystów i użytkowników hulajnóg - Zdjęcie główne

Radna z Łodzi Małgorzata Bartosiak-Sikorzyńska interweniuje w sprawie wylotu z Hasa | foto Joanna Chrzanowska/archiwum

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Rozpędzeni rowerzyści i użytkownicy hulajnóg doprowadzają do skrajnie niebezpiecznych sytuacji. Raz, że kierowca może nie wyhamować na czas, dwa, że piesi mogą się dostać pod koła roweru czy hulajnogi. Na problem zwraca uwagę radna Małgorzata Bartosiak-Sikorzyńska, która napisała interpelację w sprawie poprawy bezpieczeństwa organizacji ruchu drogowego u zbiegu ulic: Hasa i Kilińskiego.
reklama

Radna z Łodzi interweniuje w sprawie wylotu z Hasa

Chodzi o bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów, kierowców i osób poruszających się hulajnogami u wylotu Hasa przy Kilińskiego.

- Sama byłam świadkiem, jak kierowca w ostatniej chwili wyhamował przed rowerem poruszającym się po chodniku wzdłuż wschodniej części ul. Kilińskiego - pisze Małgorzata Bartosiak-Sikorzyńska, radna Rady Miejskiej w Łodzi.

Radna zauważa, że osoby, które korzystają z hulajnóg, poruszają się jeszcze szybciej i są słabo widoczne dla kierowców wyjeżdżających z tunelu.

Radna proponuje, by zamocować paliki po północnej stronie wylotu ul. Hasa.

Robert Kolczyński, dyrektor Departamentu Architektury i Rozwoju UMŁ twierdzi, że sytuacja opisana przez radną wynika z tego, że użytkownicy dróg nie przestrzegają przepisów.

"Nie widzimy zasadności zmiany organizacji ruchu na połączeniu ulic Hasa/Kilińskiego. Niemniej jednak zwrócimy się do WRD Komendy Miejskiej Policji w Łodzi i Straży Miejskiej w Łodzi o podjęcie działań prewencyjno-kontrolnych w ramach posiadanych kompetencji" - czytamy w odpowiedzi dyrektora Departamentu Architektury i Rozwoju UMŁ.

Niestety, w Łodzi nie brakuje niebezpiecznych sytuacji, choćby z udziałem hulajnóg.

Nie tak dawno jadący na hulajnodze młody mężczyzna, wyjeżdżając z parkingu, potrącił dziewczynę, która również poruszała się hulajnogą miejską. Kobieta trafiła do szpitala. Okazało się, że 22-latek był pod wpływem alkoholu. Do zdarzenia doszło na Pomorskiej.

Jazda hulajnogą - co mówią przepisy?

Latem ubiegłego roku ulicą Dąbrowskiego pędził między samochodami mężczyzna na hulajnodze z prędkością prawie 100 kilometrów na godzinę.

- Użytkownicy hulajnóg mnie przerażają. Kilka dni temu na Zachodniej potrąciłaby mnie dziewczyna na hulajnodze, która jechała chodnikiem, ja czekałam na zielone światło przy przejściu dla pieszych. W ostatniej chwili odskoczyłam, nawet się nie zatrzymała, mimo że otarłyśmy się o siebie - mówi pani Katarzyna.

Przypomnijmy, że przepisy dotyczące hulajnóg zmieniły się w zeszłym roku. Hulajnoga elektryczna ma status pojazdu. Jeździć na niej mogą dzieci powyżej 10. roku życia. Młodsze mogą z niej korzystać w strefie zamieszkania i pod opieką dorosłych. Starsze muszą mieć kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 bądź T. Nie dotyczy to dorosłych.

Gdzie można poruszać się hulajnogą? Na drodze dla rowerów. Można też jeździć pasem ruchu dla rowerów. Jeśli takowych nie ma, to:

  • jezdnią, gdy ruch pojazdów na danej drodze odbywa się z dozwoloną prędkością nie większą niż 30 km/h.
  • chodnikiem, gdy prędkość na danej drodze jest większa niż 30 km/h
A Wy często obserwujecie niebezpieczne sytuacje z użytkownikami hulajnóg? W których miejscach bywa niebezpiecznie? Dajcie znać w komentarzach.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama