reklama
reklama

Niedługo na Stawach Jana i Stefańskiego w Łodzi zobaczymy kwiaty! To inicjatywa łodzian w Budżecie Obywatelskim

Opublikowano:
Autor:

Niedługo na Stawach Jana i Stefańskiego w Łodzi zobaczymy kwiaty! To inicjatywa  łodzian w Budżecie Obywatelskim  - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźNa Stawach Jana i Stefańskiego wysiewano łąki kwietne. Wysiew przeprowadzono w ramach zadania z Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego pn. Łódź bardziej zielona i kolorowa. Kwiaty i nasadzenia mają stworzyć przyjazne owadom i pszczołom przestrzenie.
reklama

Na Stawach Jana i Stefańskiego w Łodzi niedługo zobaczymy kwiaty

 !reklama!

Na Stawach Stefańskiego rozpoczęło się sianie i prace pielęgnacyjne na 2500 m2 obszaru łąki kwietnej z wieloma gatunków miododajnych roślin. Wśród dostępnych, wybrano 10 gatunków roślin jednorocznych i 25 gatunków wieloletnich. W skład mieszanki weszły m.in.:  krwawnik pospolity, kąkol polny, kminek zwyczajny, nagietek polny, dzwonek rozpierzchły, pępawa dwuletnia, czy szelężnik mniejszy.

Podobne prace odbyły się przed południem przy ul. Rzgowskiej na Stawach Jana, gdzie wysiew objął swym zasięgiem 1300 m2 łąk kwietnych. Na Stawach Stefańskiego łąka będzie miała charakter polny - „tradycyjny polski”, a na Stawach Jana – dekoracyjny. Jednak wszystkie rośliny zostały tak dobrane, aby obie łąki kwitły jak najdłużej i tym samym cieszyły oko zwiedzających.

reklama

Polecamy: Skup butelek w Łodzi wraca do łask. Nowy punkt pojawił się na Starych Chojnach [zdjęcia]

Jakie korzyści płyną z zazieleniania i ukwiecania łódzkich terenów?

Łąki kwietne to nie tylko efekt wizualny. Poza wrażeniami estetycznymi łąki wpływają korzystnie na bilans wód gruntowych Dzięki rozbudowanemu systemowi korzeniowemu łąki są odporne na suszę, a jednocześnie w czasie ulewnych deszczy mogą absorbować 2 razy więcej wody niż trawnik.

Są też korzyści ekonomiczne i prozdrowotne. Łąka kwietna nie wymaga regularnego koszenia, co oszczędza pieniądze miasta i zdrowie mieszkańców, dzięki ograniczeniu emisji spalin. Do tego kwietne łąki są schronieniem dla kilkuset gatunków małych zwierząt: niewielkich ssaków, płazów, gadów, owadów a przede wszystkim wszystkich zapylaczy – między innymi pszczół.

reklama

Wyższa roślinność ma też funkcję izolacyjną, zapobiegając tzw. efektowi wysp cieplnych, który latem powoduje, że temperatura w mieście może być nawet kilka stopni wyższa niż na obszarach podmiejskich.

Pierwsze efekty wysiewu łąk będziemy mogli zobaczyć za mniej więcej 4-6 tygodni.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama