Reklama

Reklama

Noszenie maseczek ma mnóstwo zalet! Międzynarodowi eksperci obalili kolejne antymaseczkowe mity

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Noszenie maseczek ma mnóstwo zalet! Międzynarodowi eksperci obalili kolejne antymaseczkowe mity - Zdjęcie główne

Zdjęcie ilustracyjne (fot. Freepik)

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Choć na początku pandemii wielu naukowców głosiło, że maseczki powinny nosić jedynie osoby chore, teraz wiadomo, że noszenie maseczek przez wszystkich zmniejsza transmisję wirusa nawet o 79%. Tak wynika z raportu opublikowanego przez Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).

Reklama

Jak potwierdzają amerykańscy uczeni, maseczki są prostą barierą, która zapobiega przedostawaniu się kropelek z dróg oddechowych na innych. 

!reklama!

Bardzo istotny jest fakt, że powinieneś nosić maskę, nawet jeśli nie czujesz się źle. To dlatego, że osoby z COVID-19, u których nigdy nie wystąpiły objawy (czyli tzw. przypadki bezobjawowe) i osoby, które jeszcze nie wykazują objawów (są już zakażone ale jeszcze przed objawami), mogą nadal przenosić wirusa na innych. Główną funkcją noszenia maski jest ochrona osób wokół ciebie.

Należy jednak szczególnie podkreślić to, że maseczki nie są substytutem dystansu społecznego. Należy nadal nosić maski, a także pozostawać w odstępie conajmniej 1,5m od siebie.

Kolejnym maseczkowym mitem była informacja, że noszenie maseczki podnosi poziom dwutlenku węgla w we wdychanym powietrzu. Taka osłona nie zapewnia hermetycznego dopasowania na twarzy. Podczas wydechu lub rozmowy CO 2 całkowicie ucieka do powietrza przez i wokół boków tkaniny. 

Warto zapamiętać, że cząsteczki CO2 są na tyle małe, że łatwo przechodzą przez dowolny materiał, natomiast wirus SARS-CoV-2, który jest od nich większy nie może tak łatwo przejść przez odpowiednio noszoną maseczkę.

Według Amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom zwolnieni z obowiązku noszenia osłony nosa i ust powinny być dzieci młodsze niż 2 lata, osoby mające problemy z oddychaniem oraz osoby które nie są w stanie samodzielnie założyć i zdjąć maseczek.

W Polsce, od 10 października b.r. wprowadzony został obowiązek zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki, przyłbicy lub części odzieży. Z obowiązku zakrywania ust i nosa są jedynie dzieci do 5. roku życia oraz osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający:

  • całościowe zaburzenia rozwoju,
  • zaburzenia psychiczne,
  • niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim,
  • trudności w samodzielnym odkryciu lub zakryciu ust lub nosa.
Maseczek nie trzeba nosić w lasach, parkach i ogrodach botanicznych lub zabytkowych, zieleńcach, na terenie rodzinnych ogródków działkowych i na plaży, ale pod warunkiem zachowania dystansu 1,5 m. 

źródło: cdc.gov, pacjent.gov.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy