Reklama

Reklama

Nowe przepisy na drogach w Łodzi i całym kraju! Niektóre mogą wprawić w zakłopotanie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Nowe przepisy na drogach w Łodzi i całym kraju! Niektóre mogą wprawić w zakłopotanie - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź „Zwiększamy bezpieczeństwo ruchu drogowego!” - czytamy na fanpage’u Ministerstwa Infrastruktury na Facebooku. Mowa o nowych przepisach w prawie o ruchu drogowym, które w życie wejdą od 1 czerwca. Czy to będzie udany prezent od rządzących na Dzień Dziecka?

Reklama

Rząd stawia na ochronę pieszych. Czy aby na pewno?

!reklama!

Na stronie Ministerstwa Infrastruktury pojawiła się informacja na temat nowych przepisów, w myśl których od 1 czerwca to piesi mają być bardziej chronieni. 

„Zwiększenie zakresu ochrony pieszego w rejonie przejścia dla pieszych jest planowane poprzez nałożenie na kierującego pojazdem dodatkowych obowiązków. Będzie on zobowiązany do dokładnej obserwacji nie tylko przejścia dla pieszych, ale i jego okolicy oraz do stworzenia możliwości bezpiecznego przejścia przez jezdnię dla pieszych znajdujących się na przejściu dla pieszych oraz tych, którzy wchodzą na przejście” - czytamy na gov.pl.

Polecamy: Park Julianowski w Łodzi. W poszukiwaniu wiosny 2021 [galeria]

„Nowe rozwiązanie będzie zobowiązywać kierującego pojazdem, który zbliża się do przejścia dla pieszych, poza zachowaniem szczególnej ostrożności i ustąpieniem pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych, do zmniejszenia prędkości tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego. Obowiązkiem kierowcy będzie także ustąpienie pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście albo znajdującemu się na nim.

Według nowych przepisów, to piesi oczekujący przed przejściem dla pieszych będą mieli pierwszeństwo przed samochodem. Nie oznacza to jednak, że piesi będą mogli bezkarnie wchodzić na przejście dla pieszych w każdych warunkach.

Polecamy: W Łodzi zapłacimy więcej za parkowanie w centrum! UMŁ szykuje podwyżki dla kierowców

Nowe przepisy także dla pieszych. Zakazane m.in. korzystanie z telefonów podczas przechodzenia przez jezdnię

Obowiązek zachowania przez pieszego szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko zostanie rozszerzony również na pieszego wchodzącego na jezdnię lub torowisko. 

W ustawie wprowadzono regulacje zakazujące pieszemu korzystania w trakcie wchodzenia na jezdnię lub torowisko lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko (także w obrębie usytuowanych tam przejść dla pieszych) z telefonów komórkowych oraz innych urządzeń upośledzających prawidłową percepcję, zwłaszcza wzrokową, a tym samym ocenę w zakresie bezpiecznego wejścia i pokonania jezdni lub torowiska.

Rozwiązanie to będzie miało wpływ na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego. Zostanie ono osiągnięte poprzez uzupełnienie art. 14 ustawy – Prawo o ruchu drogowym, określającego zakazy dla pieszych w ruchu drogowym.

Zrównanie prędkości w obszarze zabudowanym do 50 km/h w dzień i w nocy

Obniżenie prędkości pojazdów w obszarze zabudowanym w godzinach nocnych do 50 km/h ma na celu przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa pieszych jako niechronionych uczestników ruchu drogowego. Z analiz badawczych wynika, że różnica prędkości między 50 i 60 km/h ma istotne znaczenie dla długości drogi hamowania pojazdu oraz potencjalnych skutków zdarzeń drogowych.

"Ponad 95% pieszych ma szanse przeżyć wypadek przy prędkości uderzenia przez pojazd mniejszej niż 30 km/h, a szanse te bardzo spadają, gdy prędkość pojazdu uderzającego w pieszego jest większa od 50 km/h" - czytamy na gov.pl.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy