Według obecnych przepisów to dyrektor placówki decyduje o konieczności noszenia maseczek przez uczniów. Opcji jest wiele – taką dyrektywę może wydać zarówno dzieciom, jak i nauczycielom, a także innym pracownikom szkoły. Obowiązek noszenia maseczek można wprowadzić również w określonych miejscach w szkole.
!reklama!
W niektórych z łódzkich placówek dyrekcja już zdecydowała się na konkretne formy działania. Półprzyłbice lub przyłbice będą obowiązkowo zakładać uczniowie i nauczyciele w SP nr 152 w Łodzi – zasada będzie obowiązywać na wszystkich zajęciach i przerwach. W I LO obowiązek zakrywania ust i nosa uczniowie muszą spełnić podczas przerw i w toaletach, czyli we wszystkich częściach wspólnych. Zasada ta nie będzie obowiązywać podczas lekcji. Na takie samo rozwiązanie zdecydował się Zespół Szkół Samochodowych w Łodzi.
Niestety. Mimo łagodnego, często bezobjawowego przebiegu zakażenia koronawirusem u najmłodszych, pozostają one dużym zagrożeniem dla swoich bliskich. Według najnowszych badań stężenie wirusa w obszarze nosogardła u dzieci, jest kilka razy wyższe niż u osób dorosłych. Z tego powodu, dzieci są tak niebezpiecznym wektorem rozprzestrzeniania się wirusa.
Kalkulacja zysków i strat oraz oszacowanie ryzyka związanego z pójściem dzieci do szkół wydaje się w tym momencie bardzo trudna. Utrzymująca się izolacja dzieci i młodzieży może mieć fatalne skutki nie tylko dla ich edukacji, ale również zdrowia psychicznego. Wypowiadający się dla Interii dr Tomasz Dzieciątkowski podkreśla ten fakt.
Z wirusologicznego i epidemiologicznego punktu widzenia powrót może skutkować zwiększoną liczbą zakażeń, co zaobserwować można chociażby w ciągu ostatnich tygodni w Brandenburgii. Jednak chyba ważniejsze wydają się być względy edukacyjno-psychologiczne, gdyż izolacja młodzieży może mieć w długofalowej perspektywie katastrofalny wpływ na poziom wykształcenia oraz zdrowie psychiczne i zachowania społeczne dla dzieci odciętych od swych rówieśników i nauczycieli - powiedział Interii dr hab. Tomasz Dzieciątkowski.
Źródło: Interia.pl, Gazeta Wyborcza, RMF.FM
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.