reklama
reklama

Nowy skwer w Śródmieściu, nowe rondo na Retkini. Radni właśnie nadali im nazwy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: TuLodz.pl

Nowy skwer w Śródmieściu, nowe rondo na Retkini. Radni właśnie nadali im nazwy - Zdjęcie główne

Uchwały wchodzą w życie 14 dni po podjęciu. | foto TuLodz.pl

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźW okolicy łódzkiej Manufaktury powstanie niebawem nowy skwer. Rada Miejska podjęła właśnie uchwałę nadającą mu nazwę.
reklama

Skwer będzie nosił nazwę Art Park Emilie Benes-Brzeziński. Z wnioskiem o nadanie tego imienia wystąpiła dyrekcja Manufaktury. Zgodę wyrazili też współużytkownicy wieczyści terenu, na którym znajduje się skwer.

Jej dzieła znajdują się w wielu kolekcjach

Emilie Benes-Brzezinski była amerykańską rzeźbiarką, żoną Zbigniewa Brzezińskiego. Urodziła się 21 stycznia 1932 roku w Genewie, zmarła 22 lipca 2022 w Jupiter w Stanach Zjednoczonych.

W czasie II wojny światowej razem z rodzicami przeniosła się do USA. W 1953 roku ukończyła historię sztuki na Wellesey College w Massachusets. Jej rzeźby stanowią część zbiorów Ground for Sculpture w New Jersey. W 2003 roku wystawiała prace na biennale we Florencji, a w 2005 w Vancouver. Jej dzieła znajdują się w wielu kolekcjach, także w Polsce. W 2011 roku powstał film o jej twórczości, nosił tytuł "Family Trees. Emilie Brzezinski". Wyreżyserował go Mirosław Borek i Krzysztof Kamyszew.

reklama

Rondo imienia łódzkiego inżyniera

Patrona zyska także niewielkie rondo u zbiegu ulic Nowe Sady, Pienistej i Waltera-Jankego. Łódzcy radni uchwalili, że będzie nosiło nazwę inż. Zygmunta Patera. Wniósł o to jego wnuk.

Zygmunt Pater urodził się 3 stycznia 1939 roku. Po ukończeniu studiów inżynierskich na Politechnice Warszawskiej rozpoczął pracę w PKP Oddział Drogowy, później zatrudnił się w Płockim Przedsiębiorstwie Robót Mostowych. Przez cztery lata pracował jako kierownik budów, zaś w lipcu 1969 roku wyjechał na dwuletni kontrakt do Iraku, gdzie kierował budową mostu sprężonego przez rzekę Tygrys w Tikricie.

Lokalne przedsiębiorstwo stało się ogólnopolską firmą

Po powrocie do Polski został kierownikiem zespołu budów w Łodzi, a potem dyrektorem łódzkiego oddziału PPRM. W 1991 roku powstało Państwowe Przedsiębiorstwo Robót Mostowych "Mosty-Łódź", którego został dyrektorem, a rok później, po zawiązaniu przez pracowników spółki akcyjnej - prezesem i dyrektorem naczelnym. Pełnił tę funkcję do 31 stycznia 2013 roku.

reklama

W ciągu tych lat spółka z lokalnego przedsiębiorstwa zatrudniającego 80 osób przekształciła sie w nowoczesną firmę ogólnopolską. Zygmunt Pater cieszył się wielkim szacunkiem i uznaniem w środowisku drogowo-mostowym. W maju 2015 roku przyznano mu tytuł "Zasłużonego dla Sprawy Drogowej".

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama