reklama
reklama

O włos od tragedii na Bałutach! Patrol Straży Miejskiej uratował mężczyznę

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

O włos od tragedii na Bałutach! Patrol Straży Miejskiej uratował mężczyznę - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Leżącego na ulicy Lutomierskiej mężczyznę zauważyli w środę 8 stycznia br. strażnicy z Oddziału Prewencji Straży Miejskiej w Łodzi. Funkcjonariusze podejrzewali u niego wychłodzenie organizmu i nie pomylili się. Temperatura ciała mężczyzny spadła do niebezpiecznego dla zdrowia i życia poziomu. Jak u człowieka dochodzi do hipotermii i dlaczego jest tak groźna?
reklama

Podejrzenie wychłodzenia ciała mężczyzny potwierdził wezwany na miejsce ratownik, który udzielił poszkodowanemu pierwszej pomocy. U leżącego na ul. Lutomierskiej mężczyzny temperatura ciała spadła do 31 stopni Celsjusza, czyli jego organizm znalazł się w stadium silnego wychłodzenia. Mężczyznę przewieziono do szpitala.

Wychłodzenie organizmu, czyli hipotermia

Z wychłodzeniem organizmu, czyli hipotermią, mamy do czynienia wówczas, gdy temperatura u człowieka spada poniżej 36,6 stopni Celsjusza. Hipotermia może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu osób, które długotrwale znajdują się w bardzo niskiej temperaturze powietrza albo w zimnej wodzie.

Pierwsze stadium wychłodzenia organizm ludzki osiąga, gdy temperatura ciała spada do poziomu 32-35 stopni Celsjusza. Człowiek wówczas jest przytomny, ale zaczynają u niego występować dreszcze. Reakcja drgania całego ciała pod wpływem zimna jest spowodowana tym, że organizm usiłuje podnieść temperaturę wymuszając ruch mięśni. Dreszcze na zimnie są pierwszym sygnałem, że należy założyć cieplejsze ubranie albo znaleźć miejsce, w którym można się ogrzać. W tym stadium wychłodzenia organizmu zazwyczaj wystarczy wysuszenie ciała, jeśli jest mokre, oraz picie gorących płynów, aby temperatura wróciła do normy.

Polecamy: Coraz więcej kradzieży i włamań w Łodzi. Krajowe statystyki też niepokoją
Gdy organizm człowieka wychłodzi się do temperatury pomiędzy 28 a 32’ C, wówczas nie występują już dreszcze, a obniża się poziom świadomości, pojawiają się zaburzenia mowy i trudności z koordynacją ruchową. U tak wyziębionej osoby sztywnieją mięśnie, mowa staje bełkotliwa. W takim stanie wychłodzenia człowiek wymaga już pomocy innych.

Jeśli temperatura ciała u człowieka spadnie do poziomu 24-28 stopni Celsjusza, mamy wtedy już do czynienia z trzecim stadium hipotermii. Osoba wyziębiona do tego stopnia traci przytomność, wygląda jak nieżywa. Skóra u osoby wychłodzonej do 24-28’ C przybiera sinozielony odcień, puls staje się ledwie wyczuwalny, występują objawy zatrzymania oddychania i krążenia, nie ma też reakcji źrenic na wiązkę światła. W tym stadium wychłodzenia konieczna jest reanimacja.

Z czwartym stadium hipotermii mamy do czynienia, gdy temperatura ludzkiego organizmu spada poniżej 24 stopni Celsjusza. Wówczas następuje zatrzymanie krążenia. W przypadku piątego stadium, mówi się już o nieodwracalnej hipotermii, której następstwem jest zgon.

Nie bądźmy obojętni, reagujmy!

Jak wynika z policyjnych statystyk, w okresie od 1 listopada 2016 r. do 31 marca 2017 r. na terenie Polski zarejestrowano 109 zgonów osób, które były następstwami wychłodzeń organizmów. W samej Łodzi w tym okresie doszło do 4 takich przypadków.

Polecamy: Unikalne zdjęcia łódzkich kanałów w jubileuszowym kalendarzu ZWiK [ZDJĘCIA]
Apelujemy, by mimo dotychczas łaskawej aury tej Zimy, zwracać uwagę na osoby pozostające z różnych powodów na ulicach, w parkach czy pustostanach na noce. Człowiek leżący bez oznak życia na chodniku czy ławce to nie zawsze osoba pijana. Ponadto, pamiętajmy, że zwłaszcza pod wpływem alkoholu może dojść do niebezpiecznego wychłodzenia ludzkiego organizmu. Dzieje się tak głównie dlatego, że alkohol rozszerza naczynia krwionośne, przez co organizm szybciej traci ciepło. Nie bądźmy obojętni, zawsze reagujmy na podobne sytuacje.

Źródło: Fb Straż Miejska w Łodzi / policja.pl / poradnikzdrowie.pl

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama