Reklama

Reklama

Od września nie zalogujesz się na swoje konto bankowe bez dodatkowego zabezpieczenia

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Od września nie zalogujesz się na swoje konto bankowe bez dodatkowego zabezpieczenia  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Za półtora miesiąca, 14 września wchodzi w życie unijna dyrektywa PSD2. Dla klientów bankowości elektronicznej będzie to oznaczało konieczność korzystania z tzw. silnego uwierzytelnienia przy logowaniu się na swoje konto bankowe. 

Reklama

Projekt zmian został opracowany przez Europejski Urząd Nadzoru Bankowego jako pakiet dodatkowych regulacji związanych z unijną dyrektywą PSD2. Oprócz zmian w płatnościach kartami zbliżeniowymi, nowe rozwiązania zakładają konieczność korzystania z silnego uwierzytelnienia podczas logowania i wykonywania operacji w bankowości elektronicznej.

Silne uwierzytelnienie

Idea tego rozwiązania opiera się na konieczności wykorzystania przez użytkownika dwóch z trzech elementów zabezpieczających:

  • Co wiemy (np. numer klienta, hasło, PESEL)
  • Co mamy (np. smartfon, token)
  • Czegoś, czym jesteśmy (np. odcisk palca)
Samo rozwiązanie nie jest nowe i funkcjonuje już w wielu bankach. Do tej pory np. podczas wykonywania przelewu lub płatności kartą w Internecie klient otrzymywał jednorazowe hasło sms do potwierdzenia transakcji. Od 14 września takie hasło będzie musiał również wpisać przy logowaniu się do swojej bankowości elektronicznej. Drugą możliwością potwierdzenia swoje tożsamości będzie też mobilna autoryzacja, czyli potwierdzenie swoich danych na ekranie smartfona.

Nowe regulacje mają zwiększyć bezpieczeństwo danych klientów oraz uniemożliwić kradzież środków z konta. Wprowadzenie dodatkowych zabezpieczeń jest obowiązkowe dla wszystkich banków na terenie Unii Europejskiej. W praktyce będzie oznaczało konieczność posiadania przy sobie telefonu podczas logowania się do e-bankowości na komputerze.

Źródło: Bankier.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy