Reklama

Reklama

Ograniczony dostęp do lekarzy podczas pandemii opłakany w skutkach. Statystyki nie pozostawiają złudzeń

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Ograniczony dostęp do lekarzy podczas pandemii opłakany w skutkach. Statystyki nie pozostawiają złudzeń - Zdjęcie główne

Ograniczony dostęp do lekarzy podczas pandemii opłakany w skutkach. Statystyki nie pozostawiają złudzeń (fot. domena publiczna) |wiadomości łódzkie|Łódź|TuŁódź

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Niemal o 70 proc. zwiększyła się liczba zgonów w listopadzie względem analogicznego okresu w ubiegłym roku. To wynik ograniczonego dostępu do lekarzy i świadczeń ochrony zdrowia.

Reklama

Dostęp do leczenia chorób powodujących największą liczbę zgonów w trakcie pandemii znacząco się pogorszył – wynika z danych Ministerstwa Zdrowia.

!reklama!

Pacjenci mieli i wciąż mają utrudniony dostęp do kardiologa, onkologa czy pulmunologa. Choć od marca zanotowano okresy poprawy – kiedy o wizytę było łatwiej, wynik wciąż jest zdecydowanie ujemny.

To aż o pół miliona wizyt kardiologicznych mniej niż w tych samych miesiącach zeszłego roku. Statystyk nie poprawił słaby dostęp do kompleksowej opieki kardiologicznej, która obniża śmiertelność nawet o 20 proc. W ostatnich miesiącach wystąpiło wiele sytuacji, w których pacjenci mimo właściwych dla zawału objawów jak np. ostry ból w klatce piersiowej, nie zgłaszali się do szpitala.

Niemal o połowę zmalała liczba udzielonych świadczeń w przypadku pacjentów borykających się z chorobami płuc. To właśnie te oddziały w pierwszej kolejności były przystosowywane do udzielania pomocy osobom zakażonym koronawirusem.  

Ucierpieli również pacjenci onkologiczni – w statystykach widać wyraźne spadki w liczbie diagnozowanych nowotworów. Nie lepiej przedstawia się sytuacja osób potrzebujących opieki psychiatrycznej – w przypadku tych pacjentów również spadła liczba przyjęć do szpitali.

Resort zdrowia  tłumaczy, że problem zauważa, monitoruje i będzie działać na rzecz wyrównania szans w dostępie do leczenia również dla pacjentów niecovidowych.

Źródło: RMF24. PL

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy