reklama
reklama

Olej silnikowy to jeden z podstawowych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Kiedy należy go wymienić?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Olej silnikowy to jeden z podstawowych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Kiedy należy go wymienić? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Olej silnikowy odpowiada za stan silnika, tym samym zalicza się do grupy podstawowych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Aby uniknąć awarii silnika, należy kontrolować i regularnie wymieniać filtr oleju oraz olej silnikowy.
reklama

Zastosowanie oleju silnikowego

Olej silnikowy zmniejsza tarcie, chłodzenie elementów silnika, chroni przed korozją, uszczelnia ruchome elementy silnika. Oprócz tego oczyszcza wewnątrz silnika z osadów i zanieczyszczeń. Aby olej działał, to w układzie musi znajdować się odpowiednia ilość oleju o właściwej specyfikacji. Dlatego też każdy użytkownik powinien wiedzieć, jak monitorować poziom i wymieniać olej.

Kiedy należy wymieniać olej silnikowy?

Olej silnikowy należy wymieniać około 15 tysięcy kilometrów, wpływ na częstotliwość wymiany ma również styl jazdy oraz warunki eksploatacji samochodu. Wymiana oleju jest przeprowadzana, kiedy silnik pojazdu jest jeszcze ciepły, jako że wyższa temperatura przyspiesza proces wyciekania zużytego oleju. Kierowca musi zadbać również o stabilność pojazdu, powinien ustawić samochód z wyłączonym silnikiem i zaciągniętym hamulcem ręcznym na płaskiej nawierzchni. Jako że olej jest ciepły, warto założyć rękawice ochronne, aby uchronić siebie przed poparzeniem.

Jak wymieniać olej silnikowy?

Pod miską olejową należy podłożyć pojemnik, do którego trzeba zlać olej. Po wypłynięciu zużytego oleju należy wymienić filtr. Pamiętaj o dokładnie wyczyszczeniu miejsca mocowania nowego filtra oraz o posmarowaniu uszczelki niewielką ilością oleju. Teraz można przystąpić do wlania nowego oleju. Najpierw należy wlać tylko ¾ pojemności. Należy poczekać, aż olej rozprowadzi się w silniku. Aby sprawdzić poziom oleju, możemy skorzystać z bagnetu. Jeśli wszystko jest w porządku, to możemy zakończyć procedurę. Jeśli nie, to trzeba uruchomić silnik na 10 minut i pozwolić mu pracować na niskich obrotach. 

Filtr oleju

Filtr oleju to element układu smarowania. Jego zadaniem jest oczyszczanie i filtracja cząsteczek w oleju silnikowym. Ma tym samym ogromny wpływ na jakość pracy silnika. Istnieją dwa typy filtrów: puszkowe filtry olejowe oraz wkłady filtrów oleju. Puszkowy filtr oleju zbudowany jest z obudowy filtra oraz wkładu. W przypadku zmiany należy wymienić obydwa elementy. Wkłady filtrów olejów mogą zostać umieszczone bezpośrednio w obudowie lub zostać umieszczone w silniku. W przypadku zmiany należy wymienić tylko wkład olejowy, co sprawia, że jest to bardziej ekologiczna opcja w porównaniu do puszkowych filtrów oleju. Trzeba uważać, aby wkład filtru został idealnie dopasowany, inaczej nie będzie szczelny i mogą pojawić się wycieki.

Wymiana filtrów oleju

Objawem zużycia filtra oleju jest podwyższenie poziomu lepkości oleju. Zużyty filtr przyczynia się do spadku mocy silnika oraz do wzrostu zużycia paliwa, a w sytuacjach ekstremalnych nawet do awarii silnika. Nie należy go czyścić, tylko od razu zmienić, jeśli zauważymy, że nie działa prawidłowo. Jako że filtr oleju ma taki ogromny wpływ na prawidłową pracę silnika, należy regularnie go kontrolować i w razie potrzeby wymienić. Zalecana jest zmiana filtru oleju przy każdej zmianie oleju silnikowego lub po przebiegu 10-15 tysiąca kilometrów, zgodnie z zaleceniami producenta. Wymiana filtru oleju zależy również od mocy silnika: im moc silnika jest większa, tym częściej trzeba wymieniać filtr i olej silnikowy.

Najlepiej postawić na produkty znanych i cenionych marek. Producenci znanych marek używają tylko najlepszych jakościowo produktów, które gwarantują odpowiednie właściwości oraz mają większy czas użytkowania.

Podsumowanie

Wymiana oleju i filtrów oleju to niezbędny wydatek, który może uchronić przed poważnymi i bardziej kosztownymi usterkami silnika. Kierowca powinien obowiązkowo sprawdzać wszystkie płyny i elementy eksploatacyjne swojego pojazdu. Tak jak dbamy o własne zdrowie, tak samo należy dbać o stan pojazdu.

Źródła informacji:

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama