O problemach z użytkowaniem łódzkich rowerów publicznych pisaliśmy na portalu TuŁódź.pl w kwietniu dwukrotnie.
Łódzki Rower Publiczny to nie to samo co Rowerowe Łodzkie (rower wojewódzki)
Najpierw informowaliśmy o początku akcji Nextbike, w której rozpoczęto informowanie użytkowników o różnicach pomiędzy systemem miejskim a wojewódzkim. Następnie w drugiej połowie miesiąca zwróciliśmy uwagę na błędy, do których dochodzi w aplikacji.Marcin Sałański z firmy Nextbike zaznaczał, że trzeba pamiętać o tym, że Łódzki Rower Publiczny jest dostępny do użytkowania jedynie w Łodzi, ale i przy wyznaczonych punktach zwrotu (różowych – przyp.red).
- Co do zasady, oba systemy obsługuje Nextbike – jeden realizujemy dla miasta, drugi dla województwa. Należy przy tym pamiętać, że Łódzki Rower Publiczny nie jest kompatybilny z działającym na terenie Łodzi i w sąsiednich miastach systemem Rowerowe Łódzkie. Stacje w ramach tego systemu będą dla użytkowników Łódzkiego Roweru Publicznego w samej Łodzi traktowane jako obszar poza strefą zwrotu, a zwrócenie roweru w tych miejscach będzie wiązać się z opłatą w wysokości 200 zł
- mówił dla portalu TuŁódź.pl 16 kwietnia 2024 r. Marcin Sałański, Nextbike Polska, operator Łódzkiego Roweru Publicznego i Wojewódzkiego Roweru Publicznego.
Trwają majówka to okres, kiedy z rowerów publicznych korzystamy jeszcze chętniej niż w dniach poprzednich.
Nextbike apeluje do użytkowników o zwracanie uwagi na miejsce zwrotu rowerów
Widok srebrnych rowerów z różowymi elementami nie jest niczym nieznanym praktycznie w całej Łodzi. Na przełomie kwietnia i maja w aplikacji dostępna jest kolejna funkcja, która pomóc przypomnieć, że oba systemy, które choć mają jednego operatora, nie są ze sobą kompatybilne.Przy każdym wypożyczeniu widnieje informacja „Pamiętaj o właściwej strefie zwrotu”. Podobne informacje znajdziemy także w kaflu głównym aplikacji.
Aby uniknąć niepotrzebnych opłat dodatkowych, warto także zwrócić uwagę na kolor zarówno stacji, jak i naklejki na stojaku, przy którym chcemy oddać pojazd.
O czym pamiętać korzystając z Łódzkiego Roweru Publicznego?
Rozpoczynając od stacji – musi być ona w tym samych barwach co naklejka na rowerze tj. różowo-czarna. Stojaki, takie jak np. przy wlocie w ul. Włókienniczą od strony Wschodniej, są już z inną naklejką - czarno-różową, co oznacza, że jest to strefa II.
Operator Łódzkiego Roweru Publicznego Nextbike ostrzega przed parkowaniem „łódzkich” rowerów na stacjach np. Łódzkiego Roweru Wojewódzkiego.
- Wiemy, że jest to podchwytliwe i łatwo pomylić się między różnymi systemami rowerowymi, dlatego przygotowaliśmy dla was krótką pomoc. Zwróćcie uwagę na kolor stacji – różowy to Łódzki Rower Publiczny. Kolor zielony to Rowerowe Łódzkie. Jeśli zaparkujecie różowy rower na zielonej stacji lub odwrotnie, zostanie naliczona opłata dodatkowa
- apeluje Nextbike Polska, operator Łódzkiego Roweru Publicznego.
Dla wielu użytkowników może być to szczególnie mylące, ponieważ w aplikacji Nextbike na terenie Łodzi wyświetlają się zarówno różowe, jak i niebieskie stacje – te drugie oznaczają stację rowerów wojewódzkich.
Szczególnie przy dworcu Łódź Fabryczna, od strony al. Rodziny Poznańskich bardzo dobrze widać, ilu użytkowników popełnia ten błąd. Przy stojakach na rowery wojewódzkie, zostało zaparkowanych sporo rowerów ŁRP – oznacza to dla wszystkich użytkowników opłatę dodatkową.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.