Reklama

Reklama

Opłatek wigilijny. Gdzie kupić w Łodzi i za ile?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Opłatek wigilijny. Gdzie kupić w Łodzi i za ile? - Zdjęcie główne

Opłatek jest nieodzownym elementem świąt Bożego Narodzenia | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Choinka, smażony karp, makowiec i pasterka - to nieodzowne elementy związane z Bożym Narodzeniem. Jest jeszcze jeden, o którym nie wolno zapomnieć. Mowa o opłatku wigilijnych. Gdzie w Łodzi najlepiej go kupić i za ile?

Reklama

Opłatek wigilijny to cienki wafelek wypiekany z białej mąki i wody. Zgodnie z tradycją, chrześcijanie, składając sobie świąteczne życzenia, dzielą się nim. 

Opłatek opłatkowi nierówny. Gdzie najlepiej kupić, aby spełniało swoje znaczenie? 

Opłatek wigilijny jest symbolem pojednania i przebaczenia, znakiem przyjaźni i miłości. Według tradycji dzielenie się nim na początku wieczerzy wigilijnej wyraża chęć bycia razem. Dlatego, mimo natłoku obowiązków i pracy, zwłaszcza w tym okresie, nie możemy o nim zapomnieć. Gdzie najlepiej w Łodzi kupić opłatek? Obecnie są one sprzedawane w wielu miejscach, między innymi w sklepach z dewocjonaliami, ale także niektórych marketach, kioskach, sklepach spożywczych, a nawet na poczcie, które sprzedaje je w pakiecie z siankiem. Cena to 8 złotych w tym ostatnim punkcie, w innych wahają się od 10 do ok. 20 złotych. Opłatek, jak wszystko inne w dzisiejszych czasach, można również kupić a internecie. Biorąc jednak pod uwagę, że wigilia już w sobotę, raczej mało prawdopodobne, że zostanie on do tego czasu nam dostarczony. 

Jednak najbardziej oczywistym i bezpiecznym miejscem, w którym można dostać opłatek wigilijny, są łódzkie parafie, Caritas, a także siostry zakonne. Jak się okazuje, jeżeli chcemy zachować chrześcijańską tradycję, to właśnie w takie miejsca powinniśmy się udać. Dlaczego? Ponieważ tylko tam kupimy poświęcony opłatek, co jest szczególnie ważne dla osób wierzących (kupimy go również w sklepie w dewocjonaliami). Pozostałe są tzw. opłatkami świeckimi. 

Sianko pod obrusem. Co oznacza i skąd je wziąć? 

Inaczej, znacznie prościej, sprawa wygląda, jeżeli chodzi o sianko, które  umieszczamy się pod obrusem na wigilijnym stole. Ten kolejny bożonarodzeniowy element, również bez trudny kupimy w wielu łódzkich punktach, marketach, sklepach osiedlowych, a nawet w sklepie zoologiczny. Jego cena jest niewielka, waha się od 3 do 5 złotych za opakowanie.

Jeżeli chodzi o symbolikę umieszczania sianka, to zgodnie z chrześcijańską wiarą nawiązuje ona do żłóbka, w którym narodził się Jezus. Z jednej strony, ma nam przypominać, że Jezus urodziło się w ubogiej stajni. A z drugiej, ma nam zapewnić dobrobyt i szczęście. Warto jednak dodać, że zwyczaj wkładania sianka pod obrus  ma korzenie pogańskie. Według religii Słowian, poganie oddawali cześć bałtyjskiemu bogu, składając siano prosili w ten sposób o dostatek i powodzenie w uprawie i w rolnictwie

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy