Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z Eli and Edythe BoarPaled Center of Regenerative Medicine and Stem Cell Research at UCLA.
!reklama!
To już nie pierwszy raz gdy badacze skupiają się w swoich testach na grupie palącej papierosy.
Nałóg w istotny sposób zwiększa ryzyko wystąpienia chorób płuc m.in. raka. Dzięki pracy naukowców wiemy, że ich wpływ rzutuje również na ryzyko zakażenia wirusem Covid-19.
Podczas testów stworzono model górnych dróg oddechowych, które są pierwszym miejscem kontaktu z wirusem.
- Nasz model odtwarza górną część dróg oddechowych, która jest pierwszym miejscem, w które uderza wirus. Jest to część, która wytwarza śluz służący do wyłapywania wirusów, bakterii i toksyn - powiedziała Brigitte Gomperts, szefowa zespołu naukowego z UCLA Jonsson.
Przygotowane hodowle komórkowe naukowcy wystawili na działanie dymu tytoniowego przez 3 minuty dziennie przez 4 dni. Okazało się, że palenie nie tylko powodowało szybsze zakażenie, ale też zaostrzało przebieg infekcji. Przyczyną zjawisk było blokowanie aktywności interferonu, czyli białka układu immunologicznego.
Źródło: o2.pl
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.