Reklama

Reklama

Paraliż w łódzkim MOPS-ie. Pracownicy socjalni strajkują. Z transparentami przyszli pod Orientarium [zdjęcia]

Opublikowano: pt, 29 kwi 2022 15:30
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Musisz załatwić sprawę w łódzkim MOPS-ie? Możesz mieć problem. Powód? Strajk pracowników socjalnych, którzy domagają się podwyżki. - Pomoc społeczna w Łodzi w tym momencie nie funkcjonuje, z naszych wyliczeń wynika, że przy biurkach zostało 7 pracowników, reszta strajkuje - mówi Agnieszka Głąbska z Komitetu Strajkowego Związku Zawodowego Pracowników Socjalnych łódzkiego MOPS. Strajkujący pojawili się w piątek 29 kwietnia pod Orientarium, licząc na spotkanie z władzami miasta. Dyrekcja ośrodka podpisała porozumienie o wzroście wynagrodzeń z dwoma związkami zawodowymi, zdaniem trzeciego 320 zł brutto miesięcznie na osobę to zdecydowanie za mało.

Strajk pracowników socjalnych z MOPS-u w Łodzi pod Orientarium

W piątek 29 kwietnia pod dopiero co otwartym Orientarium pojawili się pracownicy socjalni łódzkiego MOPS-u. Jak mówią, liczyli że spotkają się z władzami miasta i porozmawiają o swojej sytuacji. Orientarium otwarto, ale nie było przecięcia wstęgi, w związku z tym na miejscu nikt z miasta się nie pojawił.

Związek Zawodowy Pracowników socjalnych łódzkiego MOPS-u od 3 lat jest w sporze zbiorowym z pracodawcą, od wtorku 26 kwietnia jego członkowie strajkują. 

- Ponad 60 procent naszej grupy zarabia najniższą krajową. Wykonujemy ciężką pracą, za którą większość otrzymuje 3010 zł brutto miesięcznie - mówi  Agnieszka Głąbska z Komitetu Strajkowego Związku Zawodowego Pracowników Socjalnych łódzkiego MOPS. 

Tymczasem jak informuje rzeczniczka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi, że dyrekcja ośrodka podpisała porozumienie z przedstawicielami dwóch związków zawodowych reprezentujących wszystkie grupy zawodowe: Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność w MOPS w Łodzi oraz Związku Zawodowego Pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi. 

Pracownicy socjalni z łódzkiego MOPS-u walczą o podwyżki

Na jego mocy pracownicy otrzymają 320 zł brutto podwyżki (wraz z premią i dodatkiem stażowym). Wypłaty mają zostać zrealizowane do 11 maja, z wyrównaniem od 1 stycznia. Na ten cel miasto przeznaczyło ponad 3,3 mln zł.

Problem polega na tym, że Związek Zawodowy Pracowników Socjalnych uważa, że to za mało i domaga się 700 zł podwyżki w tym i w przyszłym roku.

Strajk przekłada się na funkcjonowanie placówek MOPS-u w Łodzi. Jak informuje ośrodek, zwłaszcza chodzi o 16 Punktów Pracy Socjalnej. Dlatego MOPS sugeruje, by korzystać z jednej z czterech lokalizacji, które normalnie pracują. Chodzi o:

  1.     Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi (główna siedziba), ul. Kilińskiego 102/102a, tel. (42) 685 43 62 oraz (42) 685 43 63
  2.     I Wydział Pracy Środowiskowej (dla Bałut oraz części Polesia), ul. Kutrzeby 16, tel. (42) 207 14 50
  3.     II Wydział Pracy Środowiskowej (dla Śródmieścia oraz Widzewa), ul. Grota-Roweckiego 30, tel. (42) 677 15 50
  4.     4. III Wydział Pracy Środowiskowej (dla Górnej i części Polesia), ul. Będzińska 5, tel. (42) 684 44 81
Agnieszka  Głąbska podkreśla, że większość pracowników socjalnych strajkuje.

Pomoc społeczna w Łodzi w tym momencie nie funkcjonuje, z naszych wyliczeń wynika, że przy biurkach zostało 7 pracowników, reszta strajkuje. ZZPS liczy około 200 osób.

Strajkujący zaznaczają, że chcieliby zostać jak najszybciej wysłuchani. Mają bowiem świadomość, że ich akcja przekłada się na petentów i czas załatwiania przez nich spraw.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy