Reklama

Reklama

Paszport covidowy Łódź. Skąd pobrać? Jak działa? Do kiedy jest ważny? Sprawdź!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Paszport covidowy Łódź. Skąd pobrać? Jak działa? Do kiedy jest ważny? Sprawdź! - Zdjęcie główne

Paszport covidowy Łódź. Skąd pobrać? Jak działa? Do kiedy jest ważny? Sprawdź! (fot. zdjęcie ilustracyjne / Canva)

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Paszport covidowy Łódź. Paszport covidowy, czyli Unijny Certyfikat Covid (UCC) można już pobrać i wydrukować przez Internetowe Konto Pacjenta. Jak działa paszport covidowy, jak z niego korzystać i do kiedy jest ważny? Szczegóły dotyczące paszportu covidowego znajdziecie na TuŁódź.pl.

Reklama

Paszport covidowy Łódź - jak pobrać?

Paszport covidowy, czyli Unijny Certyfikat Covid (UCC) to elektroniczne zaświadczenie, które ułatwia turystom bezpieczne i swobodne przemieszczanie się pomiędzy krajami Unii Europejskiej w czasie pandemii.

Poza tym osoba, która może udowodnić, że jest zaszczepiona, nie jest wliczana do limitu osób uczestniczących w imprezach, wydarzeniach sportowych i kulturalnych, weselach. 

Na UCC składa się kod QR i unikalny identyfikator, które możesz pokazać, przekraczając granice. Zawiera informacje, które ułatwiają służbom granicznym i sanitarnym określenie, czy potencjalnie stwarzasz zagrożenie epidemiczne. Dzięki temu nie będziesz podlegać kwarantannie czy przechodzić dodatkowych testów.

Kod QR dostępny jest od 1 czerwca w Internetowym Koncie Pacjenta. Po zalogowaniu się do IKP, np. poprzez profil zaufany, wybieramy zakładkę „certyfikaty” i wybieramy interesujący nas certyfikat, a następnie "pobierz kod QR". Paszport wyświetli nam się w formie kodu i w formacie PDF.

Polecamy: Koronawirus w Łódzkiem. 34 nowe zachorowania, 10 mieszkańców województwa łódzkiego zmarło [raport 10.06.21]

Co daje paszport covidowy? Gdzie i jak działa paszport covidowy?

Unijny Certyfikat COVID (UCC) jest ważny we wszystkich państwach członkowskich UE, a także Islandii, w Norwegii i Liechtensteinie. Co ważne, wszystkie kraje unijne wprowadzą to rozwiązanie dopiero 1 lipca (z sześciotygodniowym okresem przejściowym).

- Najważniejsze jest to, że paszport covidowy sprawi, iż nie trzeba się zastanawiać w jaki sposób  się wylegitymować, czy jest się zaszczepionym - mówi Maciej Szczechura, rzecznik prasowy Biura Podróży Rainbow.

Co ciekawe, do tej pory Grecja wymagała potwierdzenia nazwy szczepionki, którą zostało się zaszczepionym. Takiej informacji brakowało jednak na wydrukach z Internetowego Konta Pacjenta. Teraz nie ma już takiego problemu, bowiem wszystkie dane zostaną zawarte w paszporcie covidowym - tożsamej aplikacji dla wszystkich krajów Unii Europejskiej.

- Paszport covidowy ułatwia i porządkuje sprawy związane z podróżowaniem w czasie pandemii. A niepewność z tym związana jest naprawdę bardzo odczuwalna. Dla potwierdzenia przytoczę pewne dane - liczba telefonów na naszej infolinii wzrosła dwukrotnie. Również dwukrotnie wydłużył się średni czas rozmowy - informuje rzecznik prasowy Biura Podróży Rainbow.

Jak długo będzie ważny paszport covidowy?

W przypadku szczepionki – na razie przez rok, chyba że badania potwierdzą, że odporność trwa dłużej.

W przypadku testu  PCR lub antygenowego w Polsce to 48 godzin.

W przypadku ozdrowieńców od 11 do 180 dnia od pozytywnego wyniku testu na obecność koronawirusa.

Wybierasz się za granicę? Pamiętaj! Zasady wpuszczania turystów zależą od poszczególnych krajów

Jak tłumaczy Maciej Szczechura, same zasady wpuszczania turystów są regulowane na poziomie poszczególnych krajów.

- Są kraje, jak Albania, Dominikana, Meksyk i Czarnogóra, które wpuszczają obecnie turystów bez testów. Są też takie, które wymagają testów od osób niezaszczepionych, jak Grecja, ale są też kraje, w których, nawet będąc zaszczepionym, trzeba zrobić test. To przykładowo Tajlandia. Różnią się też wymagane testy. Niektóre kraje akceptują tylko testy PCR, a innym wystarcza test antygenowy.

Szczechura przewiduje jednak, że z czasem zasady będą ujednolicane ze względu na konkurencję między krajami, które będą chciały jak najbardziej ułatwić życie turystom.

Każdorazowo przed podróżą sprawdź obowiązujące regulacje w kraju do którego się udajesz. Niektóre kraje będą wymagały pełnego zaszczepienia, inne uznają, że wystarczy, że podano Ci pierwszą z dawek szczepionki dwudawkowej.

Aktualne zasady podróżowania znajdziesz na stronie Re-open EU.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy