reklama
reklama

Patroni łódzkich placów. Bronisław Sałaciński. 19-latek, który zginął podczas odbijania Dworca Fabrycznego

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Patroni łódzkich placów. Bronisław Sałaciński. 19-latek, który zginął podczas odbijania Dworca Fabrycznego - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Codziennie biegnąc do pracy, bądź z niej wracając, przemierzamy plac w drodze na Dworzec Łódź Fabryczna. To Plac Bronisława Sałacińskiego – plac znajdujący się w centrum Łodzi przed dworcem Łódź Fabryczna.
reklama

Pierwotnie znajdował się po północnej stronie starego budynku dworca Łódź Fabryczna, u zbiegu ulic Polskiej Organizacji Wojskowej i Składowej.

!reklama! 

Plac został nazwany tak przez łódzką Radę Miejską w 1993 r. na wniosek Lucjana Muszyńskiego – jednego z radnych. Nazwa ta upamiętnia Bronisława Sałacińskiego – 19-letniego łodzianina, który zginął podczas ataku Polskiej Organizacji Wojskowej na Niemców okupujących dworzec Fabryczny 11 listopada 1918 r. Około godz. 20 Sałaciński został postrzelony w nogę, a niedługo potem Niemcy zakłuli go bagnetami.

Sałacińskiego pochowano na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej. Jego śmierć upamiętniała tablica wmurowana w ścianę dworca, obecnie przeniesiona na nowy dworzec.

Plac Bronisława Sałacińskiego istniał do czerwca 2012 roku, kiedy to został zamknięty z powodu likwidacji starego dworca i rozpoczęcia budowy nowego. Przed zamknięciem na placu funkcjonował dworzec autobusowy Centralny.

Po zakończeniu budowy nowego dworca Łódź Fabryczna – w grudniu 2016 r. – plac imienia Sałacińskiego znajduje się przed zachodnim wejściem dworca, przylegając do powstałej po przebudowie alei Rodziny Poznańskich.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama