reklama
reklama

Petycje w sprawie wydłużenia terminu wymiany pieców. Kopciuchy zostaną na dłużej?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pexels.com

Petycje w sprawie wydłużenia terminu wymiany pieców. Kopciuchy zostaną na dłużej? - Zdjęcie główne

Radni wciąż nie podjęli decyzji, co do przedłużenia czasu, na wymianę kopciuchów | foto pexels.com

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Sejmik województwa łódzkiego wciąż nie podjął decyzji dotyczącej wydłużenia termin obowiązkowej wymiany starych pieców węglowych na nowe, bardziej ekologiczne. Dlatego nadal obowiązuje uchwała z 2017 roku. Co to oznacza?
reklama

Wydział Prasowy Urząd Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego informuje, że zgodnie z zapisami, termin obowiązkowej wymiany starych pieców węglowych na nowe, bardziej ekologiczne to koniec 2022 roku. Mowa tu o tak zwanych, wciąż popularnych kopciuchach. Co z innymi kotłami?

Termin wymiany kotłów zostanie przesunięty? Decyzja wciąż nie zapadła

Z uchwały, która nadal obowiązuje wynika, że kotły spełniające wymagania klasy 3 lub 4, których eksploatację rozpoczęto przed 1 maja 2018 r., należy wymienić do 1 stycznia 2027 r. Natomiast  instalacje, w których eksploatację rozpoczęto przed 1 maja 2018 roku, a w których następuje spalanie paliw stałych - typu kocioł, piec, kominek, będą musiały zostać wymienione lub wyposażone w stosowne urządzenie zapewniające redukcję emisji pyłu, do 1 stycznia 2025. 

Wydział prasowy marszałka przyznaje, że do urzędu wpłynęły w tym roku petycje i wnioski o zmianę przepisów, tzn. o przedłużenie terminu wymiany pieców.

W związku z trudną sytuacją gospodarczą i wojną za naszą wschodnią granicą, samorząd podjął prace nad przyjęciem rozwiązań, które będą pomocne dla mieszkańców województwa w kwestii wymiany pieców starej generacji. Przeprowadzono konsultacje z samorządami i organizacjami samorządowymi.

Trwa analiza ich wyników.

Strażnicy będą zaglądać do pieców 

Nawet jeżeli sejmik zdecyduje się na zmianę uchwały, nie oznacza to, że ktokolwiek będzie przymykać oko na palenie w piecach, czym tylko popadnie.  Jak poinformowało nas Biuro Prasowe Urzędu Miasta w Łodzi, w nadchodzącym sezonie grzewczym Straż Miejska, ponownie, będzie realizowała ustawowe zadania związane z Programem Ochrony Powietrza. Polegają one m.in. na prowadzeniu kontroli gospodarstw domowych oraz przedsiębiorstw w zakresie przestrzegania zakazu spalania odpadów w urządzeniach, do tego nieprzeznaczonych. Zgodnie z przepisami, w piecu, kotle grzewczym lub kominku nie możemy spalać nie tylko odpadów, ale także nie można stosować niektórych paliw np. niskiej jakości miału, węgla brunatnego, czy mokrego drewna. Ogrzewać domy możemy, paląc węglem kamiennym, dobrej jakości, nieimpregnowanym drewnem, brykietem ze słomy, pelletem, groszkiem, zbożem, łupinami z orzechów i inne biopaliwami.

W 2021 roku w Łodzi przeprowadzono łącznie 2495 takich kontroli. Podczas nich ujawniono 545 wykroczeń w związku z nieprzestrzeganiem zakazu spalania odpadów w urządzeniach do tego nieprzeznaczonych, wystawiono 306 grzywien w formie mandatów karnych, udzielono 218 pouczeń oraz sporządzono 21 notatek urzędowych w celu skierowania do sądu wniosku o ukaranie.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama