reklama
reklama

PGE z nową strategią energetyczą. Postawią na źródła odnawialne?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

PGE z nową strategią energetyczą. Postawią na źródła odnawialne?  - Zdjęcie główne

PGE z nową strategią węglową. Postawią na źródła odnawialne? (fot. fb PGE) |wiadomości łódzkie|Łódź|TuŁódź

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Według nowej  strategii PGE ma porzucić węgiel na rzecz odnawialnych źródeł energii. Odrzucono plany odkrywkowe węgla brunatnego w Złoczewie.
reklama

Polska Grupa Energetyczna zdecydowała się zmienić kurs swojej dotychczasowej polityki.

!reklama!

- Przyspieszamy proces zmian. Już w ciągu dekady PGE stanie się zupełnie innym przedsiębiorstwem - zapewnił Wojciech Dąbrowski, prezes spółki. 

Zmiany mają na celu przybliżenie kraju do realizacji ekologicznych unijnych limitów, związanych z uzyskaniem do 2050 roku  tzw. neutralności klimatycznej. Żeby spełnić wymogi spółka musi zrezygnować z dotychczas prowadzonej polityki węglowej i całkowicie zastąpić ją energią pochodzącą z odnawialnych źródeł.

- Nasi klienci oczekują energii produkowanej w sposób przyjazny dla środowiska. Dlatego będziemy realizować ambitny program budowy morskich i lądowych farm wiatrowych oraz fotowoltaiki - tłumaczył Dąbrowski.

Za zmianami strategii energetycznej mają iść również zoptymalizowanie struktury zatrudnienia, any funkcjonowania struktur PGE. Chodzi o wprowadzenie automatyzacji oraz usprawnienie procedur remontowych i eksploatacyjnych. Zmiany mają przynieść spółce około 400 mln oszczędności do 2025 roku i 800 mln do 2030.

Pewnym jest, że całkowicie zrezygnowano ze złoczewskiej odkrywki węgla brunatnego, która w dziesięcioletniej perspektywie miałaby zastąpić Bełchatów i Szczerców. O dokładnym przebiegu rezygnacji z węgla zadecyduje jednak podmiot, który powstanie po podziale PGE. Wtedy dowiemy się o konkretnym scenariuszu dla aktyw węglowych ze wszystkich grup energetycznych należących do skarbu państwa.

Od dłuższego czasu mówi się o tym, że aktywa węglowe przejmie Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego. Dzięki takiemu rozwiązaniu rządowi udałoby się zwieść Unię Europejską, zdobywając fundusze na rozwój OZE dla jednych podmiotów, przy stałym utrzymywaniu nierentownego i niszczącego klimat węgla.

Aktywiści ekologiczni nie wykazują więc przesadnego optymizmu w związku z decyzjami PGE. Uważają, że rozwiązanie spółkowych problemów nie przełoży się na znalezienie sposobu na problemy polskiej energetyki.

źródło: gazeta Wyborcza

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama