Charakterystyczne, znajdujące się na tyłach kamienic przy ul. Włókienniczej, komórki zostały już wyburzone. Ich przemiana w pasaż Majewskiego to jeden z elementów programu rewitalizacji.
!reklama!
Nowe miejsce na mapie Łodzi
W centrum Łodzi powstanie nowy pasaż, który w założeniach ma być przestrzenią do spędzania wolnego czasu, zabaw z dziećmi czy zwykłego spaceru. Pasaż zastąpi parking przy Jaracza 22 i połączy ul. Włókienniczą z ul. Jaracza.
- Ulica Włókiennicza przechodzi obecnie metamorfozę. W tym roku oddamy do użytkowania pierwsze kamienice. Ale to nie wszystko, właśnie rozpoczęliśmy wstępne prace budowlane do utworzenia pasażu Hilarego Majewskiego. W miejscu, w którym obecnie jest dziki parking - powstanie przyjazna rekreacyjna przestrzeń. Pasaż połączy ulicę Włókienniczą z ulicą Jaracza. Intensywne prace rozpoczniemy w połowie czerwca tego roku. W trakcie remontu nawierzchnia zostanie wyrównana i wyłożona kostką. Pojawi się dużo roślinności, wśród nowych nasadzeń znajdą się grusze drobnoowocowe, tulipanowce amerykańskie czy hortensje. W odnowionej przestrzeni znajdzie się również bezpieczny plac zabaw, włożona w posadzkę fontanna, a nawet otwarte dla wszystkich boisko wielofunkcyjne – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi
Zakres prac
W pasażu pojawią się nowe ławki, stojaki rowerowej, altany, fontanna i gablota typu „city-light”. Nawierzchnia zostanie wykonana z płyt kamiennych oraz betonowych. Jednocześnie ograniczony zostanie ruch za pomocą słupków wysuwanych spod ziemi. Zakres robót w ramach inwestycji obejmuje także remont i naprawę kanalizacji, sieci wodnej, sieci gazowej oraz wykonanie sieci grzewczej dla pobliskich kamienic. Przebudowana zostanie także sieć elektryczna wraz z wymianą istniejącej infrastruktury.
Dom Hilarego Majewskiego perłą Włókienniczej
- Hilary Majewski to jeden z najbardziej znanych łódzkich architektów, a jego dom stoi przy ul. Włókienniczej 11. Przez 20 lat pełnienia funkcji architekta miasta stworzył projekty największych łódzkich zabytków czyli m.in. pałaców Edwarda Herbsta przy ul. Przędzalnianej i Juliusza Heinzla przy ul. Piotrkowskiej 104, przędzalni Izraela Poznańskiego przy ul. Ogrodowej, kolonię domów robotniczych na Księżym Młynie czy zabudowy pasażu Meyera, obecnie ulica S. Moniuszki – przypomina UMŁ.
Już jesienią zaczną się prace remontowane, dzięki którym budynek zostanie całkowicie odnowiony i podłączony do centralnego ogrzewania. Wymieniona zostanie także instalacja elektryczna, wodna oraz gazowa. Budynek uzyska dostęp do sieci światłowodowej, a jego fasadę pokryją liczne zielone pnącza.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.