Reklama

Reklama

Piękny pasaż Hilarego Majewskiego połączy Włókienniczą i Jaracza

Opublikowano: śr, 29 kwi 2020 13:52
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Powstaje zupełnie nowe miejsce na mapie Łodzi! Pasaż Hilarego Majewskiego znajdujący się między Włókienniczą a Jaracza będzie przestrzenią rekreacyjną z bezpiecznym placem zabaw, ławkami, fontanną i zielenią w pergolach.

Charakterystyczne, znajdujące się na tyłach kamienic przy ul. Włókienniczej, komórki zostały już wyburzone. Ich przemiana w pasaż Majewskiego to jeden z elementów programu rewitalizacji.

!reklama!

Nowe miejsce na mapie Łodzi

W centrum Łodzi powstanie nowy pasaż, który w założeniach ma być przestrzenią do spędzania wolnego czasu, zabaw z dziećmi czy zwykłego spaceru. Pasaż zastąpi parking przy Jaracza 22 i połączy ul. Włókienniczą z ul. Jaracza.

- Ulica Włókiennicza przechodzi obecnie metamorfozę. W tym roku oddamy do użytkowania pierwsze kamienice. Ale to nie wszystko, właśnie rozpoczęliśmy wstępne prace budowlane do utworzenia pasażu Hilarego Majewskiego. W miejscu, w którym obecnie jest dziki parking - powstanie przyjazna rekreacyjna przestrzeń. Pasaż połączy ulicę Włókienniczą z ulicą Jaracza.  Intensywne prace rozpoczniemy w połowie czerwca tego roku. W trakcie remontu nawierzchnia zostanie wyrównana i wyłożona kostką. Pojawi się dużo roślinności, wśród nowych nasadzeń znajdą się  grusze drobnoowocowe, tulipanowce amerykańskie czy hortensje. W odnowionej przestrzeni znajdzie się również bezpieczny plac zabaw,   włożona w posadzkę fontanna, a nawet otwarte dla wszystkich boisko wielofunkcyjne – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi

Zakres prac

W pasażu pojawią się nowe ławki, stojaki rowerowej, altany, fontanna i gablota typu „city-light”. Nawierzchnia zostanie wykonana z płyt kamiennych oraz betonowych. Jednocześnie ograniczony zostanie ruch za pomocą słupków wysuwanych spod ziemi. Zakres robót w ramach inwestycji obejmuje także remont i naprawę kanalizacji, sieci wodnej, sieci gazowej oraz wykonanie sieci grzewczej dla pobliskich kamienic. Przebudowana zostanie także sieć elektryczna wraz z wymianą istniejącej infrastruktury.

Dom Hilarego Majewskiego perłą Włókienniczej

- Hilary Majewski to jeden z najbardziej znanych łódzkich architektów, a jego dom stoi przy ul. Włókienniczej 11. Przez 20 lat pełnienia funkcji architekta miasta stworzył projekty największych łódzkich zabytków czyli m.in. pałaców Edwarda Herbsta przy ul. Przędzalnianej i Juliusza Heinzla przy ul. Piotrkowskiej 104, przędzalni Izraela Poznańskiego przy ul. Ogrodowej, kolonię domów robotniczych na Księżym Młynie czy zabudowy pasażu Meyera, obecnie ulica S. Moniuszki – przypomina UMŁ.

Już jesienią zaczną się prace remontowane, dzięki którym budynek zostanie całkowicie odnowiony i podłączony do centralnego ogrzewania. Wymieniona zostanie także instalacja elektryczna, wodna oraz gazowa. Budynek uzyska dostęp do sieci światłowodowej, a jego fasadę pokryją liczne zielone pnącza.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.