Reklama

Reklama

Płaca minimalna w 2022 r. Jaka będzie płaca minimalna w 2022 roku? Od 1 stycznia 2022 roku płace Polaków pójdą w górę

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Płaca minimalna w 2022 r. Jaka będzie płaca minimalna w 2022 roku? Od 1 stycznia 2022 roku płace Polaków pójdą w górę - Zdjęcie główne

Jaka będzie płaca minimalna w 2022 roku? Od 1 stycznia 2022 roku płace Polaków pójdą w górę (fot. PAP)

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Płaca minimalna w 2022 r.. „Rada Ministrów przyjęła propozycję dot. minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2022 r. w kwocie 3 tys. zł. Natomiast minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych wyniesie 19,60 zł” - poinformowało we wtorek Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

Reklama

Płaca minimalna w 2022 r. Ile wyniesie pensja minimalna w 2022 roku?

Jak przekazał resort rozwoju, pracy i technologii w komunikacie, zgodnie z propozycją rządu projektowana kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę wzrosłaby o 200 zł w stosunku do kwoty obowiązującej w tym roku (2 800 zł), tj. o 7,1 proc.

"Minimalna stawka godzinowa dla pracujących na określonych umowach cywilnoprawnych wzrastałaby w stosunku do kwoty obowiązującej w bieżącym roku (18,30 zł) o 1,30 zł" - czytamy.

Dodano, że propozycje te minister rozwoju, pracy i technologii z upoważnienia Rady Ministrów przekaże do negocjacji Radzie Dialogu Społecznego (RDS). Proponowane kwoty będą przedmiotem negocjacji z partnerami społecznymi.

"Negocjacje powinny zakończyć się w ciągu 30 dni od dnia otrzymania propozycji" - wskazano.

Jeśli w tym terminie RDS nie uzgodni wysokości płacy minimalnej, decyzje w tym zakresie podejmie rząd.

Polecamy: Tu wstaw link.

Płaca minimalna w 2022 r. Rząd ustalił pensję minimalną na 2022 rok

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego za 2019 rok w Polsce minimalną pensję otrzymuje 1,5 mln osób.

Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę określana jest corocznie. Do 15 czerwca Rada Ministrów przedstawia RDS swoją propozycję wysokości płacy minimalnej w roku następnym.

Przedstawiciele pracowników, pracodawców i rządu na rozmowy i wypracowanie wspólnego stanowiska mają 30 dni. Ustalona w tym gronie wysokość minimalnego wynagrodzenia jest następnie do 15 września ogłaszana w Monitorze Polskim jako obwieszczenie Prezesa Rady Ministrów. Jeżeli RDS nie uzgodni minimalnego wynagrodzenia w terminie, rząd ustala je w drodze rozporządzenia Rady Ministrów, a to do 15 września jest ogłaszane w Dzienniku Ustaw.

W ubiegłym roku ze względu na epidemię koronawirusa, terminy dotyczące prac nad ustaleniem wysokości płacy minimalnej zostały zmodyfikowane. Tzw. ustawą covidową rząd wydłużył czas na przedstawienie swojej propozycji płacy minimalnej do 31 lipca. Z kolei Rada Dialogu Społecznego miała na negocjacje 10 dni. Ostatecznie wysokość minimalnego wynagrodzenia określił rząd. 

Ostatni raz minimalną płacę udało się uzgodnić z RDS w 2010 r.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy