Problem kradzieży katalizatorów w Łodzi. Na policję zgłoszono już ponad 230 przypadków
Ile trwa kradzież katalizatora? Mniej niż minutę. Ile złodzieje mogą na nim zarobić? Zazwyczaj około kilkuset złotych. Nic więc dziwnego, że samochodowe katalizatory to cenny łup dla krążących po Łodzi złodziei.Coraz częściej na grupach na Facebooku łódzcy kierowcy, którzy padli ofiarą złodziei katalizatorów, ostrzegają innych przed kradzieżami tych cennych części. Sporo takich zdarzeń miało miejsce na Chojnach, ale inne miejsca w Łodzi także nie należą do bezpiecznych. Kierowcy skarżą się na takie praktyki m.in. na Radiostacji, przy Arturówku, na Bałutach oraz na Dąbrowie.
- W 2021 roku zgłoszono 231 przypadków dot. kradzieży katalizatorów samochodowych. Problem kradzieży katalizatorów samochodowych dotyczy dużych aglomeracji miejskich - informuje oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Łodzi.
Aby zminimalizować ryzyko utraty katalizatora, należy unikać parkowania samochodów w miejscach słabo oświetlonych i ustronnych. I to tak naprawdę jedyna możliwość obrony przez złodziejami. Katalizatora nie da się bowiem zabezpieczyć przed wyciągnięciem z samochodu lepiej, niż jest on zabezpieczony fabrycznie.
Dlaczego złodzieje kradną katalizatory?
Przyczyna tak wielu kradzieży katalizatorów samochodowych może zaskoczyć niejednego laika. Chodzi bowiem nie o dostępność tego typu części na rynku, ale wkład katalizatora, który zawiera m.in. rod, platynę i pallad, czyli metale szlachetne o ogromnej wartości. Wiedząc, jakie auto wybrać, złodzieje w kilka minut mogą stać się bogatsi o kilkadziesiąt, a nawet kilkaset złotych.Złodzieje katalizatorów wiedzą, w których samochodach znajdują się najcenniejsze katalizatory, gdyż zawartość metali szlachetnych jest różna w różnych modelach samochodów.
Z wpisów internautów wynika, że bardzo często złodzieje kradną katalizatory z samochodów marki Honda.
W związku z coraz większą liczbą skradzionych katalizatorów, kierowcy coraz bardziej naciskają, by zakazać działalności skupów katalizatorów. Przypomnijmy, że na dzień dzisiejszy skup zużytych katalizatorów jest w pełni legalny.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.