Łódzkie Boże Ciało rozpocznie Msza święta, którą o godz. 9.30 w kościele Matki Boskiej Zwycięskiej przy ul. Łąkowej będzie celebrował abp Grzegorza Ryś. Stamtąd po Mszy wyruszy procesja do czterech ołtarzy, ulicami: Żeromskiego, al. Mickiewicza i ul. Piotrkowską. Trasa jest znana łodzianom z procesji organizowanych w Święto Eucharystii.
– Dobrze, jak w jedności potrafimy wyjść razem, żeby być świadkami tego, ile nasza wiara w Chrystusa Eucharystycznego zmienia w naszym życiu i w naszych wzajemnych do siebie odniesieniach, w naszych wzajemnych relacjach. Serdecznie zapraszam wiernych śródmiejskich parafii, a także wszystkich, którzy zechcą razem z nami modlić się na tej Centralnej Procesji Bożego Ciała – zachęca arcybiskup Grzegorz Ryś.
Do udziału w organizowanej po raz pierwszy w Łodzi Centralnej Procesji Bożego Ciała, są szczególnie zaproszone osoby duchowne i wierni świeccy z parafii położonych w centrum Łodzi: par. p.w. Matki Boskiej Zwycięskiej (ul. Łąkowa 27), par. p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego (ul. Sienkiewicza 38), par. p.w. Najświętszego Imienia Jezus (ul. Sienkiewicza 60) i parafii katedralnej p.w. św. Stanisława Kostki (ul. Piotrkowska 265).
Jak tłumaczy abp Grzegorz Ryś, Eucharystia stanowi sakrament jedności. Metropolita łódzki podkreśla, że Eucharystia dzisiaj ma ogromne znaczenie w wymiarze świadectwa.
– Mówimy wiele o tym, jak jesteśmy podzielonym społeczeństwem. Te podziały odnajdujemy także wewnątrz Kościoła. Możemy pokazać jedność, która ostatecznie jest ufundowana na Jezusie, czyli nie bierze się ona z uzgodnień czterech proboszczów, ale z tego, że wspólnoty – parafie, które są w takiej relacji z Jezusem, otwierają się na siebie nawzajem – mówi abp Ryś.
Hierarcha wyjaśnia, że centralna procesja stanowi szansę, by pokazać jedność, która tworzy się między ludźmi wskutek relacji z Chrystusem. - To jest ważny moment ewangelizacyjny. Pan Jezus mówi: po tym poznają, że Ojciec mnie posłał, jeśli będziecie ze sobą jedno! – zapewnia metropolita łódzki.
Wierni wysłuchają Ewangelii mówiących o Eucharystii przy czterech ołtarzach wzniesionych kolejno: na rogu ul. Żeromskiego z al. Mickiewicza, na rogu al. Mickiewicza i ul. Piotrkowskiej, przy ul. Piotrkowskiej 194 oraz przy ul. Piotrkowskiej 262.
Uroczystości zakończą się w łódzkiej katedrze, gdzie nastąpi uroczyste odśpiewanie hymnu „Ciebie, Boga wysławiamy”. Bezpośrednio po procesji, o godz. 12.30, w katedrze również będzie odprawiona Msza św.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.