- Zostało mi sporo ciasta, więc pomyślałam, że zostawię je tutaj, niech jeszcze ktoś skorzysta - mówi mieszkanka Widzewa, którą spotkaliśmy podczas wypełniania nowo ustawionej lodówki.
Lodówki są czynne przez całą dobę
Pierwsza miejska lodówka społeczna znajduje się przy głównej siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi przy ul. Kilińskiego 102/102a. Funkcjonuje w tej lokalizacji od ponad roku. Druga została uruchomiona tuż przed ostatnimi świętami Bożego Narodzenia w sąsiedztwie siedziby II Wydziału Pracy Środowiskowej łódzkiego MOPS przy ul. Grota-Roweckiego 30 na Zarzewie. Wszystkie trzy miejskie lodówki społeczne są czynne przez całą dobę i siedem dni w tygodniu. Na identycznej zasadzie działa pozostałe czternaście lodówek społecznych rozmieszczonych na terenie całej Łodzi i uruchomionych przez Stowarzyszenie „Chleba Naszego”. Uzupełnienie lodówek społecznych stanowią trzy jadłodzielnie funkcjonujące na terenie miasta, którymi opiekuje się grupa Foodsharing Łódź. W ich przypadku można korzystać z nich w ściśle określonych dniach i godzinach.
- Mieszkańców Łodzi mierzących się z różnymi trudnościami życiowymi staramy się wspierać na wiele sposobów - mówi Piotr Kowalski, dyrektor MOPS w Łodzi. - Miejskie lodówki społeczne są jedną z takich form pomocy i to formą bardzo istotną w kontekście obecnej inflacji i rosnących w ogromnym tempie cen wielu produktów. Jak wynika bowiem z naszych obserwacji funkcjonowania dotychczasowych dwóch miejskich lodówek, jeszcze kilka miesięcy temu lodówki były wypełnione przez pół dnia, a czasami dłużej. Teraz jedzenie potrafi zniknąć z niej w ciągu zaledwie pół godziny.
Opiekę nad nowo uruchomioną lodówką przy ul. Ćwiklińskiej 5a będzie sprawować Stowarzyszenie „POMOST”.
Co nie powinno trafić do lodówki?
Produkty umieszczane w lodówkach społecznych oraz w jadłodzielniach nie powinny posiadać jakichkolwiek oznak zepsucia w postaci nadgnicia, pleśni czy nietypowego zapachu (powinny być to produkty, które osoba dzieląca się sama mogłaby i chciałaby zjeść). Poza tym powinny być to potrawy i artykuły szczelnie zapakowane. Jeśli nie zostały zapakowane fabrycznie przez producenta, ponieważ zostały np. przygotowane samodzielnie w domu, przyda się dokładny opis tego, co jest w środku oraz data przygotowania tej potrawy. Warto wiedzieć, że są też produkty, które nie powinny trafić do lodówek społecznych i jadłodzielni. Są to m.in. takie produkty, co do których są nawet niewielkie przypuszczenia i obawy, że już się popsuły i nie nadają się do spożycia. Niewskazane są ponadto wszystkie potrawy zawierające w swoim składzie surowe mięso (np. tatar) lub surowe jajka (np. domowy majonez, ciasto z kremem). Do lodówek społecznych i jadłodzielni nie może trafiać też alkohol w żadnej postaci.
Lodówki społeczne (dostępne przez całą dobę i siedem dni w tygodniu):
1. ul. Kilińskiego 102/102a (Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi, główna siedziba),
2. ul. Grota-Roweckiego 30 (Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi, II Wydział Pracy Środowiskowej),
3. ul. Ćwiklińskiej 5a (Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi, Dzienny Dom Pomocy dla Osób z Niepełnosprawnościami oraz Osób Starszych),
4. ul. Armii Krajowej 50 (przy sklepie SAM-SCAN),
5. ul. św. Brata Alberta Chmielowskiego 7 (przy Kościele pw. św. Alberta Chmielowskiego),
6. ul. Broniewskiego 1a (przy Centrum Służby Rodzinie; dojście od ul. Kilińskiego),
7. ul. Kopernika 13 (przy Kuchni Społecznej Caritas Archidiecezji Łódzkiej),
8. ul. Kilińskiego 228 (przy Kościele pw. Matki Boskiej Fatimskiej),
9. ul. Klaretyńska 11 (na parkingu Kościoła pw. Niepokalanego Serca NMP i św. Antoniego Marii Klareta),
10. ul. Kosynierów Gdyńskich 61a (przy Konwencie Bonifratrów; dojście od ul. Przedświt),
11. ul. 11 Listopada 36 (przy sklepie SAM-SCAN),
12. ul. Nawrot 104 (przy Kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła),
13. pl. Niepodległości (targowisko Górniak – przy wejściu do Nowej Hali),
14. ul. Pasterska 12/14 (przy Kościele pw. Dobrego Pasterza),
15. ul. Pomorska 149/153 (Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego),
16. ul. Romantyczna 1 (przy Kościele p.w. Najświętszego Sakramentu),
17. ul. Rysownicza 11 (przy Kościele pw. św. Michała Archanioła).
Jadłodzielnie:
A. ul. Rewolucji 1905 r. nr 37/39 (Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny Uniwersytetu Łódzkiego, budynek E) – czynna od poniedziałku do niedzieli w godz. 7 – 20 (w okresie wielkanocnym: 8, 9 i 10 kwietnia czynna także w godz. 7 - 20).
B. ul. 28 Pułku Strzelców Kaniowskich 9 (Społeczny Dom Kultury „Miejsce Spotkań”) – czynna od poniedziałku do piątku w godz. 12 – 20 (w okresie wielkanocnym: 8, 9 i 10 kwietnia – nieczynna).
C. ul. Wólczańska 108 (Punkt Pomocy Charytatywnej Caritas Archidiecezji Łódzkiej) – czynna od poniedziałku do piątku w godz. 7 – 16 (w okresie wielkanocnym: 8, 9 i 10 kwietnia – nieczynna).
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.