Reklama

Reklama

Pod Łodzią ma powstawać szczepionka na COVID-19. Zobacz zdjęcia z laboratorium [galeria]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Polska spółka biotechnologiczna Mabion z siedzibą w podłódzkim Konstantynowie ogłosiła podpisanie umowy ramowej na produkcję serii technicznej antygenu do NVX-CoV2373, kandydata na szczepionkę przeciw Covid-19 firmy Novavax, która jest pierwszym krokiem w kierunku potencjalnej umowy produkcyjnej.

Reklama

Szczepionka na COVID-19 spod Łodzi pochodzi

Dzięki umowie z Novavax, Mabion może stać się pierwszą polską firmą, która włączy się w globalny proces produkcji niezbędnej ilości szczepionek przeciw Covid-19. 

!reklama!

- Epidemia koronawirusa pokazała jak wielkie znaczenie dla naszego bezpieczeństwa ma silny przemysł biotechnologiczny. Tym bardziej cieszy, że firma Mabion ma nowoczesny certyfikowany zakład spełniający normy najlepszych praktyk produkcyjnych, a dzięki umowie z Novavax, może być pierwszą polską firmą, która włączy się w produkcję szczepionek przeciw Covid-19 i tym samym w globalną walkę z epidemią koronawirusa - powiedziała Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

I dodała: - Jestem pewna, że mając takich sojuszników jak Mabion, wspólnymi siłami przezwyciężymy tę zarazę i już niedługo przy filiżance kawy w ogródku na ul. Piotrkowskiej będziemy cieszyć się z powrotu do normalności, a obostrzenia, których wszyscy doświadczamy będą tylko wspomnieniem. Życzę Panu Prezesowi i całemu zespołowi Mabionu realizacji kolejnych równie innowacyjnych i potrzebnych wszystkim projektów. 

Polecamy: Najlepszy pediatra w Łodzi. Ranking na podstawie serwisu Znany Lekarz [top 20]

Szczepionka na COVID-19 z Łodzi. Jakie kroki zostaną podjęte w kolejnych miesiącach?

- Umowa ramowa z firmą Novavax to dla Mabion niezwykle istotna możliwość na wykorzystanie wiedzy i zdolności produkcyjnych Mabion na rzecz zwalczania globalnej pandemii – powiedział dr Dirk Kreder, Prezes Zarządu Mabion S.A.

– Nasz zespół ekspertów i infrastruktura produkcyjna są gotowe, by rozpocząć prace nad optymalizacją i zwiększeniem skali produkcji kandydata na szczepionkę firmy Novavax. Cieszymy się z możliwości bliskiej współpracy z Novavax, która, po zakończeniu transferu technologii i przeprowadzeniu z sukcesem produkcji serii technicznej i testowej, może otworzyć drogę do produkcji szczepionki w skali komercyjnej – dodaje dr Dirk Kreder.

Zgodnie z zapisami umowy Mabion i Novavax, dokonają transferu technologii produkcji antygenu do NVX-CoV2373. 

Następnie Spółka przeprowadzi próby techniczne procesu w skali komercyjnej. Działania te są standardowymi w przypadku rozpoczynania współpracy w zakresie wytwarzania kontraktowego. Przewidywany czas realizacji procesu transferu technologii to pierwsza połowa 2021 r. Pomyślne zakończenie prób technicznych otworzy Mabion drogę do włączenia się w łańcuch produkcyjny Novavax w zakresie komercyjnego wytwarzania substancji czynnej w procesie produkcji kandydata na adjuwantową szczepionkę na bazie białka.

W nowoczesnym certyfikowanym zakładzie wytwórczym Mabion wykorzysta swoją ekspertyzę z zakresu inżynierii białek, analityki i prowadzenia procesu produkcji. Produkcja serii technicznej zostanie sfinansowana w ramach bezzwrotnego wynagrodzenia, które Spółka otrzyma od Novavax w związku z pierwszym zamówieniem.

Umowa ramowa określa zakres prac ustalonych w ramach pierwszego zamówienia, natomiast zakresy dalszych potencjalnych zleceń będą ustalane w kolejnych umowach.

Spółka wyjaśnia, że na tym etapie jest za wcześnie na określenie finalnej skali współpracy z Novavax oraz zakresu prac, które ostatecznie będą realizowane. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy