Reklama

Reklama

Podatki Łódź. Ile z naszych podatków trafia do Łodzi?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Podatki Łódź. Ile z naszych podatków trafia do Łodzi? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Podatki Łódź. Na stronie internetowej Urzędu Miasta Łodzi znajduje się kalkulator, za pomocą którego każdy może zobaczyć, jaka część jego wynagrodzenia trafia do miasta. Sprawdzamy konkretne kwoty.

Reklama

Podatki Łódź. Na co idą nasze podatki?

!reklama!

Choć podatki z reguły kojarzą się nam wszystkim negatywnie, o tyle część z nich zawsze trafia do miasta i wykorzystywane są na jego rozwój. Środki przeznaczane są na następujące kategorie:

 • Edukacja
 • Wsparcie rodzin
 • Transport publiczny
 • Zdrowie
 • Mieszkalnictwo
 • Sprawy obywatelskie
 • Kultura
 • Remonty dróg i chodników
 • Utrzymanie czystości
 • Bezpieczeństwo
 • Zarządzanie miastem
Polecamy: Długi Łódź. Gigantyczne długi za niepłacenie czynszu. Łódzkie w ogólnopolskiej czołówce

Ile pieniędzy z podatku przekazujemy dla Łodzi? [przelicznik]

Minimalne wynagrodzenie w Polsce wynosi 2.800 zł brutto. Przy takich zarobkach dla miasta oddajemy prawie 88 zł. W podanej kwocie około 25 zł przekazywane jest na edukację, 12 zł na wsparcie rodzin, po około 8 zł na komunikację miejską, zdrowie i sprawy obywatelskie, a 6 zł na mieszkalnictwo (w skali miesiąca). Pozostałe kategorie wynoszą od 1,25 zł do nieco ponad 5 zł.

Za podatek, przeznaczany z płacy minimalnej na miasto, można wybudować około 14 metrów kwadratowych przejść dla pieszych lub zakupić prawie 7.000 torebek na psie odchody w skali roku. To także szansa na 209 obiadów dla dzieci, 29 krzewów albo 41 nowych książek.

Przy zarobkach wynoszących 3.500 zł oddajemy prawie 118 zł podatku do miasta. W skali miesiąca -daniny przeznaczane na edukację to 33,13 zł, wsparcie rodzin – 16,15 zł, transport publiczny 12,01 zł, a na zdrowie – nieco ponad 10 zł. Pozostałe kategorie to sprawy obywatelskie – 9,79 zł, mieszkalnictwo – 8,23 zł i ponad 7 zł na kulturę oraz remonty dróg i chodników.

Polecamy: MPK Łódź. Jest praca w MPK Łódź. Poszukiwani kierowcy autobusów. Sprawdź, ile można zarobić

Podatki Łódź. 5 metrów kwadratowych nowego chodnika

W skali roku można wybudować 5 metrów kwadratowych nowego chodnika, 19 metrów kwadratowych przejść dla pieszych lub wysprzątać 5 kilometrów łódzkich ulic.

Im więcej zarabiamy, tym więcej pieniędzy przeznaczamy na podatki. Zarabiając 4.300 zł brutto na wydatki miejskie przeznaczamy ponad 150 zł. Podatki na edukację wynoszą prawie 43 zł, ponad 20 zł na wsparcie rodzin i 15,51 zł na transport publiczny.

W granicach 12-13 zł kształtują się opłaty na zdrowie i sprawy obywatelskie, a nieco ponad 10 zł – mieszkalnictwo. Na utrzymanie czystości w mieście przeznaczamy 7,57 zł, a remonty dróg i chodników 9,28 zł. Za nasze podatki w skali roku możemy kupić 12 114 torebek na psie odchody czy zasadzić 51 krzewów. To także okazja na 363 obiadów dla dzieci czy budowę 4 stojaków rowerowych.

Polecamy: Praca Łódź. Na start dają kierowcom 6 tys. złotych. Są też oferty za prawie 13 tysięcy
Zarobki rzędu 5.200 zł brutto miesięcznie to oddawanie na wydatki miejskie prawie 190 zł. Nieco ponad 53 zł przeznaczamy na edukację, 26,14 zł na wsparcie rodzin i 19,44 zł na komunikację miejską. Kolejna część podatków w skali miesiąca przekazywana jest na zdrowie i sprawy obywatelskie – około 16 zł na każdą kategorię. Następnie ponad 13 zł na mieszkalnictwo i po 11 zł na kulturę i remonty dróg oraz chodników. W perspektywie rocznej za podatek wynoszący prawie 190 zł można wybudować 32 metry kwadratowe przejść dla pieszych lub 9 metrów kwadratowych chodnika. Dla dzieci możemy oddać 455 obiadów albo zakupić 91 nowych książek.

Przenosimy się w wysokie zarobki łodzian, przykładowo 15.000 zł dochodu brutto. Wtedy na podatki przeznaczone dla Łodzi wydajemy znacznie więcej – prawie 1.000 zł. Około 280 zł wydajemy na edukację, a prawie 140 zł na wsparcie rodzin.

To także wsparcie transportu publicznego na kwotę ponad 100 zł i opieki medycznej – 84,91 zł. Za oddawanie miastu blisko 1.000 zł miesięcznie płacimy także około 50 zł za utrzymanie czystości i 83 zł na sprawy obywatelskie. Za podatek w takiej wysokości możemy zakupić ponad 79.000 torebek na psie odchody albo wybudować 7 ławek lub 47 metrów kwadratowych chodnika. Rocznie to może być zasadzenie 1191 metrów kwadratowych chodnika lub 340 krzewów.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy