Od 2021 roku służby z całej Europy łączą siły i tworzą nowe strategie, które pomogą sprawniej reagować na różnego typu zagrożenia.
Wspólna akcja służb z całej Europy - wśród miejsc treningu Stadion Króla w Łodzi
Celem projektu „Safe Stadium” było wspólne wypracowanie procedur bezpieczeństwa na wypadek zagrożenia m.in. chemicznego, biologicznego i radiacyjnego na dużych obiektach sportowych.O jednej z akcji symulacyjnych łódzkich służb w ramach projektu pisaliśmy na portalu na początku marca 2024 r. Na stadionie ŁKS-u przeprowadzono test zagrożenia terrorystycznego, w którym brały udział wszystkie służby.
Pod koniec maja 2024 poinformowano, że czas trwania projektu dobiegł końca.
- Jest to projekt międzynarodowy, który miał na celu przygotować rekomendacje bezpieczeństwa dla pewnego rodzaju procedur, które mają na celu przede wszystkim ochronę obiektów sportowych przed zagrożeniami chemicznymi, biologicznymi, radiologicznymi, nuklearnymi czyli tak zwanym CBRJ. Przez 3 lata trwania projektu wszyscy partnerzy wypracowali rezultaty, które dzisiaj chcemy państwu zaprezentować, przekazać tę wiedzę, którą udało nam się stworzyć i zwiększyć świadomość tego typu zagrożeń, które mogą wystąpić właśnie na obiektach sportowych
- mówi Michał Bijak, Uniwersytet Łódzki, prodziekan Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska, kierownik Centrum Zapobiegania Zagrożeń Biologicznym.
Bezpieczeństwo obiektów sportowych jest bardzo ważne, zwłaszcza w kontekście zbliżających się mistrzostw EURO2024 – zauważają koordynatorzy projektu.
Stadion ŁKS-u miejscem treningu na wypadek zagrożenia chemicznego
Dyrektor MAKiS zaznacza, że dzień podsumowania tego projektu to nie koniec działań w tym zakresie.
- To projekt, który ma uświadomić nam, jak duże zagrożenia wiążą się z organizacją imprez masowych, co pokazały, chociażby ostatnie lata, nie tylko w zakresie imprez masowych, ale tego, co się wokół nas dzieje. Ja mam nadzieję, że, mimo że ten dzień będzie dzisiaj podsumowaniem, to nie będzie to koniec projektu. I wszystkie ćwiczenia, również na tym obiekcie, one zostaną wdrożone w życie, ale przede wszystkim celem tego projektu było uświadomienie uczestnikom wydarzeń imprez masowych tego, jakie zagrożenia mogą być naszym udziałem i jak temu zapobiegać
- dodaje Piotr Szor, dyrektor Miejskiej Areny Kultury i Sportu w Łodzi.
W akcji brali udział m.in. policjanci z całej Europy, także z Polski właśnie z Łodzi.
Jak mówi Przemysław Szczepański z policji wojewódzkiej, udział w projekcie sprawił, że udało się także zakupić nowy sprzęt.
Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi o nowościach, które pomogą dbać o bezpieczeństwo
Wśród nowości jest m.in. specjalistyczny dron, który pozwala na sprawdzenie wnętrza budynku, bez konieczności wchodzenia do niego.
- Przez trzy lata trwania projektu Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi miała okazję uczestniczyć w międzynarodowych przedsięwzięciach, korzystać z wiedzy zarówno teoretycznej, jak i praktycznej partnerów projektowych, wyposażyć się w dodatkowe nowe umiejętności w zakresie reagowania na zagrożenia z czynnikami z CBRJ, a także zakupić specjalistyczny sprzęt możliwy. Za ten projekt zostały jesteśmy bardzo wdzięczni i uważamy, że jest to duża wartość dodana do bezpieczeństwa naszego województwa
- zauważa nadkom. Przemysław Szczepański z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.
Nowością w łódzkiej policji wojewódzkiej jest także wielofunkcyjny namiot.
- Dzięki temu projektowi zakupiliśmy dużą ilość wyposażenia indywidualnego dla policjantów realizujących zadania z zakresu rozpoznania, ale też bardzo drogie urządzenia, takie jak profesjonalny dron, który ma możliwość sprawdzenia sytuacji. Tak, żeby policjanci mogli zobaczyć, jak wygląda sytuacja w środku bez narażania się. Ten dron jest wyposażony w wiele użytecznych dodatkowych akcesoriów. To także namiot, który służy do przeprowadzenia procedury wstępnej dekontaminacji, ale też jako miejsce wyczekiwania, ale też może mieć drugie funkcje zastosowania dla nas jako namiot sztabowy przy działaniach kryzysowych
- dodaje.
Konferencja na temat podsumowania projektu „Safe Stadium” odbyła się we wtorek 21 maja w łódzkim stadionie przy al. Unii Lubelskiej. Wśród zaproszonych gości byli także wiceprezydent Łodzi Adam Wieczorek oraz poseł Dariusz Joński.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.