Reklama

Reklama

Podwyżka opłat za żłobki w Łodzi. Radni zdecydowali, będzie dużo drożej

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Z 452 złotych, które obecnie płacą rodzice maluchów uczęszczających do łódzkich żłobków do 698 i 720 złotych w 2023 r. wzrosną opłaty za pobyt dziecka w żłobku prowadzonym przez miasto. Tak zdecydowali radni sesji Rady Miejskiej w Łodzi, która odbyła się 16.11.2022 r. To podwyżka o prawie 300 złotych!

Reklama

Nowe, wyższe opłaty za żłobki w Łodzi

Teraz stawka za pobyt dziecka w miejskim żłobku w Łodzi wynosi 15 proc. najniższego wynagrodzenia w Polsce (3010 zł brutto), czyli 452 złotych. Po podwyżce, od początku przyszłego będzie to 20 proc. minimalnej płacy, która w styczniu 2023 roku wzrośnie do 3490 a w lipcu osiągnie 3600 złotych brutto.

Od stycznia przyszłego roku rodzice dzieci korzystający miejskich żłobków w Łodzi zapłacą 698 złotych a od lipca 720 złotych. Będzie to o ponad 250 złotych więcej niż dotychczas.

Wychowanie małego łodzianina coraz droższe

Rodzicie dzieci uczęszczających do żłobków mają więc coraz większe miesięczne wydatki. Rosną koszty związane z wyżywieniem, utrzymaniem a teraz także z opłatami za żłobki.

-To jest ogromna podwyżka! Jestem naprawdę zaskoczona. Moja pensja nie rośnie tak szybko, jak wszystkie podwyżki dookoła. Nie dość, że czynsz wzrósł mi w ostatnim miesiącu i już wiem, że wzrośnie w nowym roku to jeszcze teraz opłaty za żłobek! Jestem załamana - mówi mama Kacpra, który uczęszcza do jednego z łódzkich żłobków

Jak prognozuje Eurostat, w ciągu najbliższej dekady populacja Polski zmniejszy się o blisko milion osób, a trend ten będzie się utrzymywał w kolejnych dekadach. Polska będzie się mierzyć ze stałym wzrostem liczby starszych osób przy dość niewielkim wzroście urodzeń. Sytuacja w Łodzi jest jeszcze bardziej dramatyczna. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w ostatnich latach Łódź wyludniała się prawie najszybciej ze wszystkich miast. Z naszego miasta każdego roku ubywało mieszkańców. Według danych z czerwca 2021 roku w Łodzi mieszkały jedynie 667 923 osoby.

Wzrost opłat za żłobki w Łodzi zdecydowanie nie zachęci młodych ludzi do powiększenia rodziny. Być może radni powinni zastanowić się nad tym w jaki sposób zachęcać młodych ludzi do decyzji o potomstwie, a nie ich od tego odstraszać. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy