Reklama

Reklama

Podwyżki za parkowanie w centrum. Czy w Łodzi będzie drożej niż w innych dużych miastach?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Podwyżki za parkowanie w centrum. Czy w Łodzi będzie drożej niż w innych dużych miastach? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Najprawdopodobniej już od 1 czerwca 2021 roku w życie wejdzie nowa uchwała Rady Miejskiej w Łodzi, która podniesie opłaty za parkowanie w strefach płatnego parkowania. Czy łodzianie będą musieli zapłacić więcej niż w innych dużych miastach? A może podwyżka cen wcale nie będzie taka bolesna?

Reklama

Podwyżka opłat za parkowanie w centrum Łodzi

Zgodnie z projektem uchwały, który trafił już do biura Rady Miejskiej w Łodzi, stawki za parkowanie w podstrefie A mają wzrosnąć z 3 zł do 4 zł, a w podstrefie B z 2,5 zł. do 3 zł. 

Rada Miejska w Łodzi zajmie się projektem uchwały w tej sprawie najprawdopodobniej w kwietniu, co oznacza, że sama uchwała będzie obowiązywała dopiero od czerwca.

!reklama!

Polecamy: Nowe autobusy MPK Łódź wyjadą na łódzkie ulice. I to jeszcze w tym roku!
Dlaczego władze Łodzi chcą podnieść opłaty za parkowanie w centrum miasta?

Odpowiedzi na to pytanie poszukujemy w uzasadnieniu projektu uchwały. 

„W związku z faktem, że obowiązujące obecnie stawki opłat parkingowych (pozostające na niezmienionym poziomie od 2012 r.) przestają spełniać zadanie, dla którego ustanowiona została Strefa, proponuje się podniesienie ich do poziomu 4,00 zł (z 3,00 zł) za pierwszą godzinę w Podstrefie A i 3,00 zł (z 2,50 zł) w Podstrefie B. Zwiększenie różnicy w wysokości opłat między podstrefami (z 50 groszy do 1 zł) może pozwolić odciążyć ścisłe centrum Miasta ze zbyt dużej ilości pojazdów” - czytamy w projekcie.

Polecamy: Łódź zmienia się na naszych oczach. Ruszyły prace na budowie stacji Łódź - Śródmieście! [wideo]

Czy łódzcy kierowcy będą musieli płacić więcej od kierowców w innych dużych miastach?

W związku z planowanymi podwyżkami cen za parkowanie w strefach płatnego parkowania w Łodzi, postanowiliśmy przyjrzeć się cenom w kilku innych dużych miastach. 

Warszawa
Od 4 stycznia 2021 roku w Warszawie kierowcy muszą płacić 3,90 zł za pierwszą godzinę parkowania, 4,60 zł za drugą i 5,50 zł za trzecią. Czwarta godzina i każda kolejna kosztują 3,90 zł.

To nie koniec, bowiem do 4 stycznia parkowanie stawało się bezpłatne po godz. 18.00, choć o tej porze wiele osób nadal było w pracy, a ich samochody parkowały w obrębie strefy. Od 4 stycznia opłaty obowiązują do godz. 20.00.

Kraków
W Krakowie kierowcy płacą zdecydowanie więcej niż w Łodzi. Tam, w podstrefie A, każda godzina postoju kosztuje 6 złotych. Nieco mniejsze stawki obowiązują w podstrefie B - 5 zł za godzinę i podstrefie C - 4 zł za godzinę. 

Co więcej, w przeciwieństwie do łódzkiej strefy płatnego parkowania, w Krakowie opłata wniesiona w danej podstrefie oznacza wniesienie opłaty wyłącznie w sektorach należących tylko do tej podstrefy. Korzystający z różnych podstref zobowiązani są do opłacenia postoju w każdej z tych podstref osobno. W Łodzi natomiast opłata wniesiona za parkowanie w podstrefie A uprawnia do parkowania w podstrefie B.

Wrocław
Dużo więcej niż w Łodzi za parkowanie w centrum zapłacą kierowcy we Wrocławiu. Tam płatne parkowanie w podstrefach A i B obowiązuje przez 7 dni w tygodniu od godz. 9:00 do 20:00, a za parkowanie trzeba zapłacić:

Podstrefa A:

 • 7,00 zł za pierwszą godzinę postoju;
 • 7,30 zł za drugą godzinę postoju;
 • 7,70 zł za trzecią godzinę postoju;
 • 7,00 zł za czwartą i każdą kolejną godzinę postoju.
Podstrefa B:

 • 5,00 zł za pierwszą godzinę postoju;
 • 5,20 zł za drugą godzinę postoju;
 • 5,50 zł za trzecią godzinę postoju;
 • 5,00 zł za czwartą i każdą kolejną godzinę postoju.
Podstrefa C (od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 - 18:00):

 • 3,00 zł za pierwszą godzinę postoju;
 • 3,10 zł za drugą godzinę postoju;
 • 3,30 zł za trzecią godzinę postoju;
 • 3,00 zł za czwartą i każdą kolejną godzinę postoju.
Gdańsk
W Gdańsku ceny za pierwszą godzinę postoju mieszczą się w granicach 3,90 zł - 5,50 zł. 

Na terenie gdańskiego Śródmieścia opłaty za parkowanie trzeba uiszczać codziennie w godzinach 9:00-20:00. W pozostałych sektorach objętych strefą płatnego parkowania zapłacić trzeba w godzinach 9:00 - 15:00 lub 9:00 - 17:00.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy