Gazociąg połączy 12 gmin. Największe zadanie PSG w Łódzkiem
Jest to największe w historii zadanie realizowane przez PSG w województwie łódzkim. Inwestycja ma na celu zwiększenie możliwości dystrybucyjnych paliw gazowych w regionie.Budowa gazociągu wysokiego ciśnienia Łyszkowice-Koluszki-Brzeziny-Łódź zapewni dostawy paliw gazowych dla mieszkańców regionu oraz pozwoli na zasilenie gazem, a w przyszłości biometanem, m.in. elektrociepłowni EC4 w Łodzi.
Gazociąg połączy 12 gmin. Zapotrzebowanie wzrośnie
- Gaz ziemny i biometan, uzupełnione przez odnawialne źródła energii, będą w przyszłości stanowiły podstawę miksu energetycznego w tym sektorze. Przewiduje się wzrost zapotrzebowania na paliwa gazowe dla tego sektora w Polsce z poziomu 4,2 mld metrów sześciennych gazu w 2020 roku do poziomu około 12,3 mld metrów sześciennych w roku 2040. Rozwój gazowej sieci dystrybucyjnej stanowi kluczowy element transformacji w kierunku gospodarki nisko- i zeroemisyjnej
- mówi Jacek Podgórski, prezes zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa.
Gazociąg połączy 12 gmin. Jaka wartość inwestycji?
Polska Spółka Gazownictwa zainwestuje w gazyfikację województwa łódzkiego ponad 185 mln zł.
- Gazociąg, który będzie przebiegał przez 12 gmin naszego regionu, zapewni ciągłość dostaw gazu, ale i dalszą realizację transformacji energetycznej. To szansa na rozwój dla naszego regionu, ale również zwiększenie możliwości dystrybucji paliw gazowych w regionie
- uważa Dorota Ryl, wojewoda łódzki.
Gazociąg połączy 12 gmin. Kiedy koniec?
Gazociągi będą przebiegać przez 12 gmin województwa łódzkiego: Łyszkowice, Maków, Lipce Reymontowskie, Słupia, Dmosin, Rogów, Jeżów, Brzeziny, Koluszki, Andrespol, Nowosolna oraz miasto Łódź.Jednym z podmiotów sektora ciepłowniczego, który zostanie przyłączony do sieci gazowej dzięki zwiększeniu przepustowości, jest Veolia Energia Łódź i elektrociepłownia miejska EC4 w Łodzi, która w 2022 roku zawarła z Polską Spółką Gazownictwa umowę o przyłączenie.
Termin ukończenia wszystkich prac to grudzień 2026 roku. W najbliższym czasie spółka rozpocznie działania związane z budową gazociągu Kalisz-Sieradz oraz przebudową "pierścienia łódzkiego", najstarszej części układu sieci wysokiego ciśnienia wokół Łodzi.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.