reklama
reklama

Poruszające przemówienie byłego więźnia łódzkiego getta: „Auschwitz nie spadło z nieba”

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Poruszające przemówienie byłego więźnia łódzkiego getta: „Auschwitz nie spadło z nieba” - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Oświadczenie wygłoszone przez Mariana Turskiego podczas obchodów 75-lecia wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau odbiło się szerokim echem nie tylko w Polsce, ale także w zagranicznych mediach.
reklama

Przemówienie Mariana Turskiego

Podczas uroczystości 75-lecia wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau Marian Turski wygłosił przemówienie, które poruszyło cały świat. Odniósł się w nim do powolnego rozwoju nienawiści w stosunku do Żydów. Zwrócił uwagę na to, że byli oni stopniowo alienowani i wykluczani z życia społecznego.

!reklama!

- Przenieśmy się na chwilę myślami, wyobraźnią we wczesne lata 30. do Berlina. Znajdujemy się prawie w centrum Berlina, ta dzielnica nazywa się bawarska, trzy przystanki od ogrodu zoologicznego. Jest tam, gdzie dzisiaj jest stacja metra, park bawarski. I oto jednego dnia, w tych wczesnych latach 30. na ławkach pojawia się napis: "Żydom nie wolno siadać na tych ławkach”. […] Pojawia się obok, jest tam basen pływacki, napis "Żydom zabroniony wstęp do tej pływalni". Można znów powiedzieć, nie jest to przyjemne, ale w końcu Berlin ma tyle miejsc, gdzie można się kąpać, tyle jezior, tyle kanałów, prawie Wenecja. Jednocześnie gdzieś indziej pojawia się napis "Żydom nie wolno należeć do niemieckich związków śpiewaczych". No to co, niech sami chcą śpiewać, muzykować, niech się zbiorą, będą śpiewali, okej - przypominał Turski.

Polecamy: Ważne: Służby Wojewody Łódzkiego uspokajają: "istnieje małe prawdopodobieństwo zakażenia koronawirusem u Amerykanki" [AKTUALIZACJA]

I kontynuował: - Potem pojawia się napis i rozkaz "dzieciom żydowskim, niearyjskim, nie wolno się bawić z dziećmi niemieckimi, aryjskimi". Będą się bawić same. A potem pojawia się napis "Żydom sprzedajemy chleb i produkty żywnościowe tylko po godzinie 17”. […] Uwaga, uwaga, zaczynamy się oswajać z myślą, że można kogoś wykluczyć, że można kogoś stygmatyzować, że można kogoś wyalienować. I tak powolutku, powolutku, stopniowo, dzień za dniem, ludzie zaczynają się oswajać z tym, i ofiary, i oprawcy, i widzowie, świadkowie. Wszyscy, którzy to widzą, zaczynają się oswajać i zaczynają przywykać do myśli i do idei, że ta mniejszość, która wydała Einsteina, Sachs, Heinricha Heinego, Mendelsonów i wielu noblistów, że ona jest inna, że ona może być wypchnięta ze społeczeństwa, że to są ludzie inni, obcy, ludzie, którzy roznoszą zarazki, epidemie. To już jest straszne, niebezpieczne, to jest początek tego, co za chwilę może nastąpić.

W kolejnych słowach Turski odniósł się do słów wypowiedzianych przez prezydenta Austrii - Alexandra van der Bellena, który podczas jednego z wcześniejszych spotkań z Marianem Turskim oraz kierownictwem Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego, użył sformułowania „Auschwitz nie spadło z nieba”.

- I tu się sprawdza to, co mówił pan prezydent. Auschwitz nie spadł nagle z nieba, Auschwitz tuptał, dreptał małymi kroczkami, zbliżał się, aż stało się to, co stało się tutaj - skomentował Turski. 

Na koniec Turski zaapelował do młodych pokoleń.

- I to chciałbym powiedzieć mojej córce, moim wnukom, rówieśnikom mojej córki, moich wnuków, gdziekolwiek mieszkają. W Polsce, w Izraelu, w Ameryce, w Europie Zachodniej, w Europie Wschodniej, tak w Europie Wschodniej, to bardzo ważne - nie bądźcie obojętni, jeżeli widzicie kłamstwa historyczne. Nie bądźcie obojętni, kiedy widzicie, że przeszłość jest naciągana na poczet aktualnej polityki. Nie bądźcie obojętni, kiedy jakakolwiek mniejszość jest dyskryminowana, ponieważ istotą demokracji jest to, że większość rządzi, ale demokracja na tym polega, że prawa mniejszości muszą być chronione jednocześnie. Nie bądźcie obojętni, kiedy jakakolwiek władza narusza przyjęte umowy społeczne, już istniejące. 

Bądźcie wierni przykazaniu. Jedenaste przykazanie: nie bądź obojętny, bo jeżeli nie, to się nawet nie obejrzycie jak na was, jak na waszych potomków, "jakieś Auschwitz" nagle spadnie z nieba”.

Zagraniczne media cytują Mariana Turskiego

Przemówienie byłego więźnia m.in. Litzmannstadt Ghetto oraz obozu Auschwitz-Birkenau odbiło się szerokim echem nie tylko w Polsce, ale także za granicą. 

Jego słowa cytują bowiem takie tytuły jak brytyjski The Guardian, amerykańskie New York Times, Washington Post, New York Post oraz niemiecka Suddeutsche Zeitung. 

Całe przemówienie Mariana Turskiego, a także wystąpienia trojga innych byłych więźniów niemieckiego obozu nazistowskiego Auschwitz-Birkenau: Batszewy Dagan, Elzy Baker i Stanisława Zalewskiego dostępne są w wideo opublikowanym przez Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau, które załączamy poniżej.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama