Reklama

Reklama

Poszukiwany miał „blondynowe brwi i chuderlawą twarz”. W Łodzi odnaleziono listy gończe z 1786 roku [zdjęcia]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Pracownia Konserwacji Książki w Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego wzbogaciła się o niezwykłe znaleziska. W trakcie badań materiałów z księgi pomiarowej wsi Remenów "Cyrkuł Żółkiewski" z 1786 roku, odnaleziono XVIII-wieczne listy gończe i fragmenty partytury.

Reklama

Listy gończe z XVIII wieku. Znalezisko zaskoczyło badaczy z Uniwersytetu Łódzkiego

Jak informuje Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego, podczas renowacji zabytkowej księgi z końca XVIII wieku, w jej oprawie odkryto dwa autentyczne listy gończe z okresu zaborów oraz nuty. 

Jeden z listów gończych dotyczył trzech drukarzy, którzy uciekli pozostawiając za sobą niespłacone długi, drugi podawał opis poszukiwanego zbiega więziennego. Ich autorzy w niezwykle szczegółowy i barwny sposób opisywali fizjonomię i zachowania poszukiwanych osób. Rysopisy sporządzono w języku polskim i niemieckim.   

„OPISANIE.

Trzech Drukarskich Towarzyszów którzy 25go Czerwca 1786 po obiedzie z C.K. Dicasterialney Drukarni zostawiwszy znaczne długi, y popełniwszy wiele złego uciekli.

Karol Prohafka z Pragi w Czechach rodem 34 lata mający małego wzrostu, chuderlawy, iasno brunatnych włosów, blondynowych brwi, biaei chuderlawej twarzy, nosi złotawą suknią, materialną kamizelkę y spodni do prania, białe niciane pończochy, y trzewik ialbo cielęce buty, czarny kapelusz, mały woreczek na włosy, y tupet rozczochrany, mowi dobrze po niemiecku, po czesku, y po łacinie, dla lepszego poznania iego to dodaje się iż ma prawą rękę krótszą niż lewą.” – brzmi fragment jednego z listów. 

Dokładna analiza historycznych materiałów dopiero przed nami. Niewiele jeszcze wiadomo o odnalezionym fragmencie partytury.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy