reklama
reklama

Pożegnanie Krzysztofa Pendereckiego

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Pożegnanie Krzysztofa Pendereckiego - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź W niedzielę cały muzyczny świat pogrążył się w żałobie na wieść o śmierci Krzysztofa Pendereckiego, jednego z największych kompozytorów współczesności, wybitnej postaci polskiego życia kulturalnego.
reklama

Pożegnanie Mistrza

W osobie  Artysty Polacy stracili nie tylko znakomitego twórcę i ambasadora kultury polskiej na świecie, ale także wielkiego humanistę, który w swoich utworach poruszał najtrudniejsze problemy współczesnego świata.

Muzycy Filharmonii Łódzkiej wielokrotnie wykonywali utwory Mistrza, spotykając się z jego uznaniem. Warto tu wymienić choćby "Te Deum", "Dies Irae" czy "Polskie Requiem". W ubiegłym roku, jesienią, Filharmonia Łódzka wraz z całym muzycznym światem celebrowała 85. urodziny Krzysztofa Pendereckiego. W sali koncertowej FŁ zabrzmiały jego utwory, między innymi "Credo", które zostało wykonane w 15-lecie łódzkiej premiery.

Osoby, które czują potrzebę wyrażenia swego żalu z powodu śmierci Mistrza, mogą skorzystać obecnie z wirtualnej księgi kondolencyjnej. Została ona uruchomiona na stronie Miasta Krakowa, z którym Krzysztof Penderecki związany był przez ponad 60 lat swego życia. Wpisy można nadsyłać e-mailem do 2 kwietnia (czwartek) na adres magiczny.krakow@um.krakow.pl

By oddać hołd Artyście, Filharmonia Łódzka wypełni jego muzyką koncert inaugurujący przyszły sezon artystyczny. 18 września 2020 roku pod batutą dyrektora artystycznego FŁ Pawła Przytockiego zabrzmi VIII Symfonia Krzysztofa Pendereckiego "Lieder der Vergänglichkeit" ("Pieśni przemijania") na 3 głosy solowe oraz chór i orkiestrę. W łódzkiej premierze utworu wezmą udział znakomici artyści: Izabela Matuła - sopran, Ewa Wolak - kontralat, Liudas Mikalauskas - baryton oraz Orkiestra Symfoniczna i Chór FŁ. W tym poetyckim utworze kompozytor, poprzez refleksję nad relacją człowieka z przyrodą, podjał temat przemijania jako nieodłącznego składnika istoty ludzkiej.

Zachęcamy też do obcowania z muzyką Pendereckiego, której bogatą kolekcję udostępnia serwis Ninateka - można tam znaleźć blisko 150 utworów oraz wypowiedzi twórcy, opinie krytyków i muzykologów.


Źródło: Filharmonia Łódzka

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama